| pysysexyshyrea a întrebat:

Ce sa fac? sunt fff sensibila. daca imi spune cineva ceva...ma jigneste, ma critika. spune ceva la adresa mea incep sa plang,,,,,,, cum as putea sa ma schimb? sa nu mai imi pese de ce spun ceilalti de mine? sa nu mai pun totul la suflet si sa nu ma mai intristez, cand ceilalti spun ceva urat despre mine? cand aud criticii.etc la adresa mea incep sa plang pe moment! cum as putea sa schimb asta? sa nu mai pun totul la suflet? plssssssss ajutati-maaaaaaaaaaaaaaaaaa!

15 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Capul sus! Uite-te in ochii celor care te critica si zambeste, chiar daca inauntrul tau suferi!

daniela
| daniela a răspuns:

Daca asa esti numai printr-o vointa foarte mare vei reusi sa te schimbi. Oamenii sensibili au mult de tras datorita firii lor.

| juniper a răspuns:

Compara-te cu ei, daca inveti bine si este o buna sportiva tu vei avea de castigat, nu ei... si eu am fost asa in clasa. a 7a, toata lumea ma batjocora si nu ma lasau in pace, pana cand m-am enervat o data si am tipat si de atunci ma lasa in pace, daca cumva comenteaza (incearca sa iti imaginezi ce ai face daca tot ar comenta si tu ai avea puterea sa nu pui totul la suflet, vorbele intr-adevar ranesc, dar fi si tu asa ca ei) in ziua de azi trebuie sa fi nesimtit, un an am suportat criticile lor, pana am ajuns la concluzia ca daca eu ii bag in seama bineinteles ca vor continua, asa ca mi-am gasit un hobby ce mi-ar distrage atentia. Enerveaza-te si tu si gandeste-te ca ei nu sunt cu nimic mai buni decat tine, poate sunt gelosi si iti arata asta prin critica. Tu vei avea de castigat.

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Gandeste-te ca persoana care te jigneste, care te critica, chiar asta vrea, sa te vada pe tine suparata! Incearca sa fi tare si indiferenta. Prefa-te ca nici nu ai auzit ceea ce ti-au spus.
Indiferenta doare foarte tare. Iar daca o sa vada ca nu esti atenta la ce iti spun ei/ele, o sa renunte la prostia asta, de a te jigni.

Trebuie mereu sa te gandesti ca sunt vorbe in vant, le auzi o data, dar nici nu iti mai aduci aminte. Tu sti cu adevarat cum esti tu, nu ei! Nu au nici un drept, caci tu te cunosti cel mai bine.
Tu iti cunosti comportamentul, sentimentele si tot adevarul despre tine.
Daca una zice ca " ce prefacuta esti ", iar tu de fapt esti o persoana sincera, stii asta! Si de aceea nu trebuie sa te intristezi. Tu stii adevarul. Daca iti spune cineva asa ceva, ori fi indiferenta ori spune'i " Tu ma cunosti? Tu stii mai bine cum sunt eu? "
Trebuie doar sa vrei sa fi tare si sa nu pui la suflet ceea ce iti spun restul. Sunt rautaciosi.asa e lumea, deja trebuie sa ne obisnuim.

Ai grija de tine si o zi buna!

| night_crawler a răspuns:

Depinde cati ani ai...caracterul omului se formeaza pana la varsta adolescentei...incearca sa numai pui atat la suflet toate criticile despre tine... happy

| Betty18 a răspuns:

Asa patesc si eu aproape mereu...ma duc intr-un loc ferit si plangsad
la mine faza e ca ei nu stiu asta cred ca nu imi pasa.sau uneori daca fac o gluma rad si eu cu ei si le dau un raspuns ironic si cred ca nu imi pasa... dar peste cateva minute ma duc si plang singura...big grinbig grinsadsad

succes

| costyn162 a răspuns:

Tu ai raspuns singura la intrebarea ta. Cel mai bun motto pe care trebuie sa-l ai este: "Pe prost il oftici cu tacerea" pentru ca persoanele care iau in deradere anumite persoane si anumite lucruri nu detin prea multa inteligenta asa ca nu mai pune la suflet.Incearca sa-i eviti dar nu sa-i ocolesti pentru ca sta ar insemna sa le faci pe plac...Sigur ai persoane cu care te intelegi bine asa ca din moment ce ai anturajul tau nu mai trebuie sa te intereseze prea mult ce se intampla in afara lui...
Sper ca ti-am fost de folos...

| kitty_8919 a răspuns:

Poi fa-ti o parere buna despre tine. Daca u ai o parere buna despre tine nu vei mai tine cont de parerile altora.

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

Oameni sunt rai asa au fost mereu nai dc sa plangi sa fii trista gaseste pe candva sa te faca sa ii ignori gasesteti un ubyt si iti zic eu ca n-o sa mai puil a suflet uita de ei

| AdeLina a răspuns:

Nu mai plange... Pt k le faci pe plac... Pt ca vor numai sa te supere... Cand cineva iti zice ceva care te-ar putea deranja fa-te ca nu-l auzi sau razi...winking... Gandeste-te ca persoana care a avut de comentat sta pe WC(stiu ca nu e un ex prea extraordinar )si o sa-ti vina sa razi... Te critica pentru a se afla in treaba sau pentru ca pur si simplu se oftica si sunt invidiosi pe tine... pupici:*

| florar a răspuns:

In primul rand, renuntza la dramatism; e ridicol, in afara scenei. Uita-te daca persoana care te critica e una care vrea cu buna credintza sa indrepte ceva la tine sau doar rade de tine sau incearca sa atraga atentia asupra ei; poate chiar critica pe toata lumea! Incearca sa discerni intre sfaturile celor care tin la tine fata de cei care te critica fiindca nu au raspunsuri destepte. Nu plange! plansul nu emotioneaza decat pe cei care te iubesc, dar daca abuzezi de plans si acestia vor crede ca vrei sa /i manipulezi.Succes.

| Guitarlove a răspuns:

Pai reteta e grea.
Dar trebuie
Indiferenta
Si alta multa indiferenta.
Ce daca te jigneste? Stii ca esti mai buna decat persoana respectiva oh go on. Asa eram si eu cand eram mai mica.Si mi-am dat seama ca cei care jignesc sunt doar invidiosi.
Deci play hard si mergi cu capul sus in fata celor care nu stie sa te respectehappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-ți două palme și un șut în fund, poate îți revii. Dacă nu, treci pe la psiholog să-i explici partea cu șutul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.....ar fi bine sa nu mai pui la suflet tot ceti spun toti dobitoci/dobitoacele....nu le baga in seama...

| aicosmin a răspuns:

Sunt de acord cu raspunsul dat de Ade, fa-ti o parere buna despre tine si de asemenea incearca sa gandesti pozitiv. Nu vad nimic rau in a fi sensibila pentru ca asa esti tu definita.

Poate ca putina indiferenta ar ajuta... dar fii atenta sa nu intri prea adanc in ea. Eu unul recomand sa incerci sa fii tu insati si sa te gandesti ca mereu va fi ceva care sa te faca sa zambesti, indiferent de spusele altora.