| Roelly202 a întrebat:

Ce se intampla daca fumezi la 13 ani?
Si fumezi si iarba din cand in cand?

7 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Daca voi începe sa îți înșirui toate efectele negative, atunci ma vei considera un adult comunist,, ce bate tineretul la cap și nu îl las sa fie liber,,
Asa ca mai întâi, vreau sa îți adresez o întrebare!
Tu ce crezi? E bine ceea ce faci? Ai 13 ani totuși, ai o rațiune! Ești destul de matur.
Fa un exercițiu!
Răspunde-ți singur la întrebare, apoi ia în considerare și răspunsurile celorlalți!
,, Ba am 13 ani, sunt tânăr cu multe visuri înainte, tutunul și iarba ma vor împiedică în a mi le îndeplini? Ma vor otrăvi ușor? Ma vor ucide?,,
Totuși îți și voi răspunde și la întrebare din ceea ce mai știu și eu.
,, Iarba poate amplifica apetitul și anula stările de greață, dar consumul pe termen lung poate cauza episoade de vărsături severe și dureri de stomac.,,
Asta e primul efect negativ!
,, De asemenea poate include episoade psihotice, agitație, mișcări corporale incontrolabile, vărsături, halucinații, etc,,
Și mai sunt o grămadă de efecte, negative bineînțeles!
Sfatul meu sincer e sa alegi calea mai buna pentru tine! Eu te asigur ca aceasta nu îți va aduce prea multe beneficii în viata!
Nu lua totul ca pe o mustrare, ci ca pe un sfat. Crede-mă nu ți-l dau cu nici o răutate!
Cauta ajutor, apelează la specialiști! Îndepărtează te de grupurile cu astfel de anturaj!
Nu te adânci și mai mult în lumea drogurilor!
Gândește-te bine! 13 ani... O varsta prea frageda o viata înainte!
Numai bine! Sper din tot sufletul sa fii bine și sa înțelegi într-un final ca o viata fericita și sănătoasă nu constau în aceste vicii!

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-un an doi, poti afce cabcer de plamani si te cari pe lumea cealalta!
La 13 ani, esti inca copilas mic, cu plamanii inca nedezvoltati si daca tu le mai dai si otrava, ei nu mai apuca sa se dezvolte, ci se transforma imediat
Uite aici acest experiment:
https://www.youtube.com/watch?v=hLVQcyv_BBQ

| Andreeush a răspuns:

Devii dependent, oricum e prea repede pentru a te apuca de asta.

| SilentRain a răspuns:

Ajungi la groapa mai devreme, sau risti sa îți distrugi viata și sa ramai cu un handicap

| eckblume a răspuns:

Se intampla sa devii dependent, sa ai probleme de sanatate fiindca organismul la varsta aceasta este foarte sensibil. Si iti este afectat creierul. Citeste mai multe aici: https://www.drugrehab.com/teens/

Unii poate spun: ''Da. Si? Altii fumeaza de 30 de ani si nu au nimic.'' -> nu e chiar asa. Pot exista consecinte mai mult sau mai putin grave dupa curiozitatea asta de a vedea/simti cum e sa fumezi. Tinerii in general se apuca de fumat pentru ca asa e ''cool'', sa se integreze intr-un grup unde se fumeaza, din curiozitate. La varsta aceasta e bine sa stai departe de fumat, alcool si droguri. Cu ajutorul internetului te poti documenta despre efectele periculoase ale fumatului'/drogurilor.

| Roelly202 explică:

Nu eu fumez, si nici nu voi fums vreo data.Un prieten de al meu fumeaza si de asta intreb.

| Florin12345678910 a răspuns:

Mori la sigur.
Tigara=un glont cu efect incetinit
Eu am doar 15 ani si stiu inca de mic ca fumatul e cel mai rau lucru pe care il poti face pe lumea asta