| daniela36783 a întrebat:

Ce se poate face cand prieteni cei vechi te plictisesc?

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca chiar te-ai plictisit de ei si nu-i mai gasesti amuzanti, un singur lucru poti sa faci: sa-i inlocuiesti cu altii noi. Dar acest lucru il poti face abia dupa ce ai analizat f. bine situatia si consideri ca intr-adevar nu-i mai placi si nu te mai simti bine in compania lor.

| Dean1996 a răspuns:

Sa nu indraznesti sa faci greseala sa ii inlocuiesti,niciodata,dar aici intra si un,, depinde". Depinde de situatie, daca ai un prieten care il cunosti de.sa zicem un an(nu e mult) si iti placea de el,si si-a luat fite in cap,Doamne Fereste,si-a schimbat personalitatea,caracterul,si nu iti mai convine,atunci da,ii schimbi,pentru ca nu ai ce invata de la ei,dar prieteni normal, nu se schimba asa una doua, cum am vazut in raspunsurile de mai jos.Adica mie una,ca persoana, nu mi se pare normal, dar fiecare are dreptul la opinie.Cand prieteni vechi de plictisesc,inseamna ca ori tu,vrei sa incerci ceva nou,ori radiaza si de la lucrurile din jurul tau,in sensul urmator: Daca ai scoala,foarte multe teme,de repetat,nimeni nu poate sa te mai distreze,sau sa iti atraga atentia,pentru ca pe primul loc te gandesti la ce te apuci sa inveti,cum procedezi etc.Dar prieteni vechi ii poti inlocui numai daca nu ai ce sa mai inveti de la ei,eu asa fac,invat cate ceva de la fiecare(ceva bun,daca e rau,nici nu ma uit,dapoi sa ma gandesc).Eu zic sa nu renunti la ei,si sa le dai o sansa,dar depinde de situatii aici,daca intrebarea este pusa la general,mai da-le o sansa,puteti face lucruri amuzante impreuna,sa glumiti s.a.m.d (de obicei,umorul ajuta foarte mult atunci cand esti plictisit,asta ti-o pot asigura).
Concluzie: E destul de greu sa iti inlocuiesti prieteni,si de fiecare data majoritatea decizilor sunt luate din graba,si nu e bine, este mult mai corect si okey dupa mine sa le mai oferi una, si poate sa te implici si tu mai mult in activitatihappy.

Succes

| Liviu a răspuns:

Hmmmm
Schimbati genu de activitate
Gen. numai va duceti la scoala o zii
Va duceti prin un bar.beti o bere fumati o tigare.
Faceti ceva nou dar... aveti grija
SA NU DEVINA UN OBICEI!

Răspuns utilizator avertizat
| anka_7094 a răspuns:

Chestia asta mi s-a intamplat si mie iar noi eram 3 prietena si eu cu cea mai bune prietena a mea ne-am decis sa nu mai vb cu ea dar dupa 2 zile ne-am dat seama ca daca ne-am pune in locul ei nu ne-ar fi bine asa ca acum am devenit din nou prietena deci concluzia este ca daca te plict de prietenii de o viata trebuie sa discuti cu ei nu sa iei decizii pripite sper ca te-am ajutat.
Fundawinking?