| PredatoR a întrebat:

Ce spray paralizant este mai eficient cele cu caz CS sau cele cu OC (piper)?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel cu piper este recomandat împotriva animalelor (câinii în special pentru că sunt agresivi), rămâne cel paralizant care este atribuit celor care se ocupă cu securitatea băncilor și a altor instituții.
Se poate utiliza cel lacrimogen cu avizul poliției și obligatoriu vârsta peste 18 ani.
În completare citește și Legea numărul 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Sprayul cu piper nu este paralizant, este de autoaparare si se pulverizeaza agrasorului in fata! Il va ustura ochii o vreme si nu va mai putea vedea, dar isi va reveni.Nu se va mai misca din cauza ca nu mai vede pe unde merge! Este spray legal. Cel paralizant este ilegal parca sub 18 ani.

| clauss a răspuns:

Cele cu gaz, dar dc, ce vrei sa faci?

| b3atrice24 a răspuns:

Cu piper... wow ce nasoale sunt!