| ALEX_6194 a întrebat:

Ce stiti despre franc-masoni si iluminati? Ce parere aveti despre planurile lor diabolice? Sunteti siguri ca stiti cu ce se ocupa acestia?

7 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Despre franc-masonerie s-a discutat o gramada de lucruri. Pana si la limba si literatura romana am vorbit despre aceasta "organizatie" (daca putem sa-i spunem asa) la opera Mesterul Manole. Am discutat despre simboluri masonice cum ar fi: compasul, echerul, piramida, zid etc. De exemplu si multe dintre cladirile din tara noastra si din lume au elemente masonice de exemplu: trinunghiuri si sub ele coloane. Mai de mult am citit ca si Biserica Neagra din Brasov are avea ceva elemente masonice...
Oricine se poate inscrie in franc-masonerie, dar trebuie sa ai minim 18 ani. Am auzit ca la inceput e un ritual de intiere, te leaga la ochi si te dezbraca si incepe un fel de ritual. De asemenea am auzit ca au si temple/sau locuri de intalnire si ca sunt foarte organizate, au costume speciale, pentru diverse evenimente. Am mai auzit ca daca un membru dintr-o anumita loja masonica se opune acceptarii unui nou membru atunci acel om nu mai poate sa se inscrie in masonerie.
Si in Parlamentul Romaniei sunt masoni si au fost.
Istoria Romaniei a avut parte de multi masoni.
Tara in care masonerie e cea mai dezvoltata e Franta, am auzit ca si in Anglia sunt multi masoni.
Din cate stiu eu deviza lor/sloganul lor e : "intra cine vrea, iese cine poate". deci iti da mult de gandit.
S-ar fi spus si de presedintele Kenedy ca ar fi fost victima unor masoni.
Femeile nu sunt acceptate in franc-masonerie dar au si ele o organizatie speciala ceva gen: "Steaua..." (nu mai stiu numele exact, dar am vazut anul trecut un reportaj la stiri in Romania)
Alte elemente masonice le gasesti la tot pasul, pe dolar, in arhihectura, forme de salut etc
Pana intr-un anumit an, organizatiile secrete in Romania erau interzise (asa era si franc-masoneria) si acum fiind o organzatie discreta (discreta e cam aceeasi treaba cu secreta) legea nu mai are efect.
Cica ei discuta probleme societatii si nu au niciu plan diabolic (in afara de acela de a conduce si manipula lumea. multi conducatori din lume au avut legatura cu franc-masoneria). Ei cica sunt urmasii Ordinului Cavalerilor Templieri.
Am auzit ca cica Prigoana ar fi mason, dar nu sunt sigur de aceste informatii.
Sunt multe informatii despre franc-masonerie. Pentru o documentare mai serioasa poti consulta wikipedia.org sau alte site-uri. Sigur vei gasi multe informatii.

| greg a răspuns:

Danielbv e f informat.Am un amic al carui tata e in masonerie.Nu mi-a povestit mare lucru decat ce am citit si eu aici(dar nu in totalitate), insa mi-a mai povestit si altele care nu apar aici.Am mai auzit ca trebuie sa crezi in ceva ca sa intrii in masonerie, nu ai voie sa fii ateu. Oamenii de acolo sunt Frati. Mi se pare logic ce am auzit acum ca intra cine vrea scapa cine poate, pentru ca daca iesi de acolo automat stii f multe lucruri si trebuie sa fii eliminat cumva(parerea mea). Masoneria face si ea ca oricine, bine si rau, numai ca in cantitati mari happy
Fierbinte subiect asa este...

| greg a răspuns:

A si apropo
La ce planuri diabolice te referi?

| greg a răspuns:

Sunt curios daca intrebarea asta vine de la un mason

| gaby_6279 a răspuns:

Unii consideră această confrerie ocultă, alţii cred că masoneria construieşte - simbolic - edificiul universal al fraternităţii. E greu de jalonat, cu calm, printre cele două borne ale acestui subiect: de la hulă la admiraţie. De la mister la mistificare, de la ură la hiperbolizare. Oricum am fi, acest subiect rămâne fierbinte, pentru că nu lasă pe nimeni indiferent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place ultima parte a intrebarii!-sunteti siguri ca stiti cu ce se ocupa acestia? si imi plac si raspunsurile. unii discuta..., altii considera. eu nu stiu nimic plauzibil, doar din auzite sau citite, atata timp cat nu fac parte din organizatie, mi se pare o aberatie sa afirm ceva sigur, doar speculatii.

| cilion a răspuns:

Conduc lumea pe ascuns!