| ciprian_7143 a întrebat:

Ce stiti despre glanda pineala?

Răspuns Câştigător
| CoffeeTIME a răspuns:

Glanda pineala se mai numeste si epifiza si este o glanda micuta, cenusie, situata in creier la intalnirea acestuia cu maduva spinarii. In momentul in care omul are o presimtire, intuieste un anume lucru, traieste o intamplare ciudata(cum o numesc unii-paranormala), aceasta incepe sa vibreze, iar prin intermediul unor anumite tehnici vibratia acesteia este prelungita si duce la deschiderea celui de-al treilea ochi, din mijlocul fruntii. Asadar, intr-un limbaj colocvial, pe ea am putea da vina pentru experientele ce depasesc limita ratiunii omului modern(glumesc).
Indienii o reprezentau printr-un punctulet rosu asezat in mijlocul fruntii numit Ochiul lui Shiva; egiptenii o reprezentau sub forma unui sarpe: cobra pregatita de atac, iar adeptii lui Dionisos o schitau sub forma unei vergele cu un con de pin in varf.
Se considera inca din cele mai vechi timpuri ca ea este responsabila pentru atingerea starilor alterate de constiinta ale omului, iar anticii aveau tehnici specifice de conservare si dezvoltare a secretiei epifizei si anume a melatoninei. Oamenii de stiinta moderni considera ca melatonina este un hormon produs in cea mai mare parte noaptea si are un rol important atat in mentinerea in parametri normali a sistemului imunitar, cat si a ritmului veghe-somn.
Poti cauta studiile biologilor asupra acestei glande, dar poti citi in acelasi timp si cateva lucrari de-ale lui Paracelsus, Jakob Bohme, Rudolf Steiner in acest sens. In general, astfel de idei le vei gasi in ezoterism si-n filozofia ezoterica.

Potrivit traditiilor vechi, când glanda pineala „se trezeste", apare o presiune la baza creierului. Când glanda pineala este activata, se crede ca aceasta devine o linie directa spre stari mai înalte de constiinta. În mod interesant, oasele din cutia craniana, aflate imediat în fata celui
de-al treilea ochi, au tendinta de a deveni mai subtiri la persoanele care practica meditatia de mai mult timp sau la „cautatorii" seriosi.
Glanda pineala este localizata în exact centrul geometric al creierului. În mod interesant, se poate face corelarea cu locatia exacta a Marii Piramide antice, care este amplasata în centrul planetei noastre fizice.
Glanda pineala este de marimea unei boabe de mazare si este amplasata într-o cavitate mica în spatele si deasupra glandei pitulare. Este situata chiar în spatele ochilor si este legata de al treilea ventricul al creierului. Si da, acest lucru este real!