| kamikaze a întrebat:

Ce sunt neologismele?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

SUnt cuvinte sau expresii nou apărute într-o limbă, fie prin împrumut din alte limbi, fie create prin mijloace proprii. Tot neologisme se consideră şi cuvintele vechi care au căpătat un nou sens sau un nou mod de utilizare, ori expresiile care deşi sunt formate din cuvinte mai vechi au primit un sens nou, independent. Neologismele sunt folosite în general pentru a numi concepte noi: invenţii, fenomene nou descoperite, etc. Uneori noţiunile vechi care au suferit o schimbare semnificativă necesită folosirea unor neologisme pentru a le denumi.kiss

39 răspunsuri:
| isachioaiarzv a răspuns:

Neologismele sunt cuvintele nou aparute intr-o limba.

| didush a răspuns:

Cuvinte noi ajunse in limba :* :X

| catzac a răspuns:

Nu stiam ca-s cuvinte LOL big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

Alte răspunsuri
| ionutttzzzuuu a răspuns:

Neologismele sunt acele cuvinte noi in Lb.Romana sau in alte limbi

| Danutzu_Dany_1986 a răspuns:

Neologismele sunt niste chiesti fara logica

| Mitza12 a răspuns:

Nelogismele sun cuvinte aparute din alte limbi de exemplu rusa, franceza, italiana