| Vanilliaaa a întrebat:

Ce superstitii pentru revelion cunoasteti ca sa va mearga bine tot anul?winking

Răspuns Câştigător
| dedebt a răspuns:

Pe langa ce a spus anonim...Eu mai stiu ca barbatul trebuie sa treaca pragul primul ca sa ai noroc tot anul, iar in casa un barbat trebuie sa sarute o femeie sau invers... ca sa mearga bine in iubire. si din cate mai stiu trebuie sa ai un pic de orez in buzunar ca sa arunci cand intri in casa pentru realizari.

11 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Sa`ti pui o bancnota mare in buzunar
se mai spune ca ceea ce faci in ultimele minute ale anului faci tot restul anului
la tara se pun spice mici de grau sub fata de masa pentru bogatie
se pune parca o carafa cu vin sub masa tot pentru bogatie parca
si mai sunt multe dar nu mi le amintesc pe toate
mai era si traditionala dorinta:se spune ca dorintele de anul nou se implinesc

| Flav a răspuns:

Mama mia, la ce-am vazut mai sus, cred c-o sa ma culc de revelion.laughing

| PurePoison a răspuns:

E bine ca in noaptea de Revelion sa fii imbracat in rosu.

E bine ca sa mananci struguri de Revelion.

Trebuie sa ai bani in buzunare.

| dedebt a răspuns:

Sarutul de la miezul noptii marcheaza nu numai sentimentele care ne leaga de persoanele respective, ci si modul in care vor evolua relatiile noastre cu oamenii in cauza in timpul anului care tocmai incepe. Cu alte cuvinte, este de dorit ca la cumpana dintre ani, persoana iubita sa fie langa tine.

Bani in buzunare. Este bine ca noul an sa te gaseasca avand ceva bani in buzunar, pentru a nu duce lipsa de ei tot anul. Suma nu conteaza, e vorba doar de idee, asa incat cateva monede sunt suficiente.

In masura in care acest lucru este posibil, incearca sa-ti achiti toate datoriile pana la miezul noptii. Cel putin asa este superstitia, care in mod evident nu tine cont de eventualele rate la banca, iar pe acestea sa nu le luam totusi in calcul...

O superstitie derivata din cea anterioara spune sa nu dai bani pe 31 decembrie sau pe 1 ianuarie, altfel vei avea probleme financiare si datorii tot anul.

Se spune ca prima persoana care iti intra in casa dupa miezul noptii va influenta ceea ce ti se intampla in noul an. Pentru o femeie, ideal ar fi sa intre un barbat inalt, brunet (se spune ca blonzii si roscatii sunt aducatori de ghinion, iar femeile de asemenea), iar daca acest oaspete aduce cu sine o crenguta de vasc, paine si sare, sunt toate sansele ca noul an sa fie cel mai bun din viata ta de pana acum.

Deci, daca esti determinata sa tii cont de aceasta superstitie, nu lasa nici o femeie sa fie prima persoana care intra in locuinta ta la inceputul anului. Si, ca sa fim realisti, sansele ca primul oaspete sa corespunda "semnalmentelor" sunt minime, deci poti discuta cu un amic de-al tau sa joace acest rol. Conditiile fiind, evident, cele mentionate...

uite

| Denisa_3637 a răspuns:

Eu stiu ca e bine sa te prinda anul nou cu un ambalaj de bomboana de pom in buzunar :d.

| AndutzaAndu a răspuns:

My God...corect, superstiţii. Da' voi chiar credeţi toate porcăriile astea cu grâul şi cu banii în buzunar şi nu ştiu ce? raised eyebrows straight face

| Ellynna a răspuns:

Unele supersititii au legatura cu activitatile zilnice de pe parcursul anului urmator, altele - cu alungarea asa ziselor spirite malefice sau cu atragerea norocului. Iata care sunt cele mai frecvente astfel de credinte.

Sarutul de la miezul noptii marcheaza nu numai sentimentele care ne leaga de persoanele respective, ci si modul in care vor evolua relatiile noastre cu oamenii in cauza in timpul anului care tocmai incepe. Cu alte cuvinte, este de dorit ca la cumpana dintre ani, persoana iubita sa fie langa tine.

Bani in buzunare. Este bine ca noul an sa te gaseasca avand ceva bani in buzunar, pentru a nu duce lipsa de ei tot anul. Suma nu conteaza, e vorba doar de idee, asa incat cateva monede sunt suficiente.

In masura in care acest lucru este posibil, incearca sa-ti achiti toate datoriile pana la miezul noptii. Cel putin asa este superstitia, care in mod evident nu tine cont de eventualele rate la banca, iar pe acestea sa nu le luam totusi in calcul...

O superstitie derivata din cea anterioara spune sa nu dai bani pe 31 decembrie sau pe 1 ianuarie, altfel vei avea probleme financiare si datorii tot anul.

Se spune ca prima persoana care iti intra in casa dupa miezul noptii va influenta ceea ce ti se intampla in noul an. Pentru o femeie, ideal ar fi sa intre un barbat inalt, brunet (se spune ca blonzii si roscatii sunt aducatori de ghinion, iar femeile de asemenea), iar daca acest oaspete aduce cu sine o crenguta de vasc, paine si sare, sunt toate sansele ca noul an sa fie cel mai bun din viata ta de pana acum.

Deci, daca esti determinata sa tii cont de aceasta superstitie, nu lasa nici o femeie sa fie prima persoana care intra in locuinta ta la inceputul anului. Si, ca sa fim realisti, sansele ca primul oaspete sa corespunda "semnalmentelor" sunt minime, deci poti discuta cu un amic de-al tau sa joace acest rol. Conditiile fiind, evident, cele mentionate...
Funda?

| kmarianak a răspuns:

Este bine ca pe masa de Revelion sa fie crengute de vasc, deoarece vor aduce noroc.

Intrarile in casa se impodobeau in trecut cu vasc pentru ca vascul atrage bogatia. Tinerii trebuiau sa se sarute in noaptea dintre ani sub vasc si sa-si puna o dorinta.

La miezul noptii, toate usile unei case trebuie sa fie deschise pentru a-i face loc vechiului an sa iasa inainte ca noul an sa intre. Vechiul an trebuie sa iasa inainte ca noul an sa intre, asa ca toate usile sunt deschise pentru ca vechiul an sa iasa mai repede.

Este de preferat sa iti achiti toate datoriile. Obiectele imprumutate se restituie, pentru a nu ramane datori tot anul.

Pana in ora 12 noaptea, gunoiul din casa trebuie neaparat scos afara. In prima zi a anului nu se mai duce gunoiul.
Multe alte obiceiuri si supersitii gasiti pe http://www.interferente.ro/Obiceiuri-si-superstitii-de-Anul-Nou.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai la tine un portofel plin cu bani ( ca sa ai bani tot anul )
sa fiti imbracati in rosu love struck

| Vanilliaaa explică:

Pentru distractie tongue @AndutzaAndu

| Maddy_6601 a răspuns:

Sa ai bani multi in portofel, sa nu plangi, sa nu fii trist...sa ai multi prieteni langa tine.Se spune ca vei fii tot anul cum ai fost in noaptea de revelionhappysper ca ti-am fost de foloshappy