| AdrianaB1 a întrebat:

Ce trebuie sa contina un machiaj natural de zi cu zi, simplu pentru o varsta de 16 ani?

Răspuns Câştigător
| OaieBlonda a răspuns:

Fond de ten, concealer, pudra ca să fixezi totul, rimel, creion pentru sprancene și niste balsam de buze/ iti conturezi buzele cu un creion

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

DE CE SA FOLOSESTI FOND DE TEN DACA N-AI NEVOIE? Serios, va stricati singure tenul aiurea, folositi fond de ten ca sa ce? Daca ai cosuri, semne de cosuri etc si te fac sa te simti inconfortabil mai zic, da daca ai fata curata, de ce naiba ai folosi fond de ten? Structura naturala a pielii e de sute de ori mai frumoasa si atractiva decat un strat artificial de glet.
Sincer, nu ti-as recomanda nimic, nici rimelu nu e bun zilnic, iti afecteaza si genele si ochii, eyelinerul hai sa zicem ca e putin mai ok decat rimelu deci daca chiar vrei poti sa le alternezi, cu fondul de ten am lamurit, anticearcanu daca chiar ai neaparata nevoie, de multe ori mi se pare ca mai rau scoate cearcanele in evidenta dar in fine, mintiti-va singure ca vi le acopera, ruju/balsam de buze da, e ok, iti da un alt aspect al fetei dar totusi sa-l folosesti zilnic e un pic prea mult. Sprancenele poti sa tii le conturezi un pic cu creion sau fard daca ai goluri inestetice, in schimb daca ai sprancene dese si frumoase nu vad rostu, numa transformi ceva natural si frumos in ceva artificial si gretos

| AdrianaB1 explică (pentru Adry05):

Multumesc din suflet!

| Adry05 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Cu drag, nu-ti strica tenul si sanatatatea daca n-ai nevoie, e pacat de frmusetea tineretii.

| Andreeush a răspuns:

La vârsta ta foloseam doar rimel și creion de ochi. Nu îmi încărcam tenul cu fond de ten.
Nu îți încărca fața cu atâta machiaj.

| Plato a răspuns:

La 16 ani ti-as recomanda sa nu folosesti nimic, sa te bucuri de frumusetea naturala cat mai poti. Nu ai nevoie de niciun fel de retus. Va stricati fata cu tot felul de chimicale fara sens, in loc sa emanati naturalete si pura frumusete a tineretii.
Gletul e mai frumos pe pereti decat pe fata.

| sudenta a răspuns:

Doar o crema de fata lasa adolescenta si tineretea sa isi spuna cuvantul iar apoi ai tot timpul din lume sa te machiezi