Ce trebuie să faci pentru a preveni agresiunea sexuală?

Iată câteva idei care te-ar putea ajuta să previi o agresiune sexuală:
  • Stabileşte limite - nimeni nu trebuie să atingă părțile tale intime și nimeni nu are dreptul să îţi ceară să îi atingi părţile intime
  • Nu permite unei alte persoane adulte să îţi facă poze în ipostaze indecente. De asemenea, nu îi trimite astfel de materiale, chiar dacă este o persoană pe care o cunoşti.
  • Învaţă să spui NU! Unii copii se simt incomod cu faptul că le spun oamenilor „nu”. E în regulă să îi ceri unui adult să plece, dacă se întâmplă ceva care simţi că este greşit. Dacă îţi este teamă de reacţia agresorului, atunci poţi inventa un motiv plauzibil.

Iată și ce NU trebuie să faci:

  • Un prădător sexual ţi-ar putea cere să păstrezi secretul referitor la abuz, însă doar pentru a se proteja pe sine. El face acest lucru într-un mod prietenos, cum ar fi: „Îmi place să mă joc cu tine, dar dacă spui altcuiva ce am jucat, nu mă vor lăsa să vin din nou”, sau poate fi o amenințare: „Acesta este secretul nostru. Dacă spui cuiva, îi voi spune că a fost ideea ta și vei avea mari necazuri! ” Nu ţine secret ceea ţi s-a întâmplat. Discută cu o persoană de încredere, sună la 116 111, scrie pe platforma online www.116111.ro sau în aplicația Happygraff!
  • Dacă se întâmplă să te confrunţi cu o astfel de situaţie, nu trebuie să îţi fie ruşine, nu este vina ta, chiar dacă pe moment nu ai ştiut cum să reacţionezi.
  • În mediul online, evită să discuţi cu persoane pe care nu le cunoşti, cu atât mai puţin să le oferi informaţii private despre tine. De asemenea, nu trimite imagini în ipostaze indecente sau mesaje (sexting) şi nu accepta propunerea să vă întâlniţi.

Pe lângă abuzul sexual există şi hărţuirea sexuală în spaţiul public. Iată ce poţi face în astfel de situaţii:

  • Ignoră hărțuitorul și îndepărtează-te fizic. Asigură-te că agresorul nu te urmărește, nu încearcă să se apropie de tine după ce ai ieșit din raza lui de acțiune. Adeseori, oamenii sunt tentați să răspundă agresorului, dar acest lucru poate duce la escaladarea situației și nu este ceea ce îți dorești cu adevărat.
  • Caută un loc public, cu mulți oameni și de preferință, cu persoane pe care le cunoști. Folosește limbajul expresiv al corpului. Păstrează-ți un aspect impunător – cu spatele drept, privirea înainte. Respiră adânc și mărește pasul.
  • Spune cuiva. Ține minte că nu ești vinovat/ă pentru ceea se întâmplă, iar modul în care te îmbraci nu justifică acest comportament nepotrivit la adresa ta.

Relațiile și comportamentul din viața de adult sunt modelate de experiențele din copilărie. Fiți atenți la semnele agresiunii sexuale asupra minorilor și adresați-le din timp.

Suntem rezultatul atingerilor trăite. Apără-te de cele nedorite. Apără-te de agresiunea sexuală. Sună la 116111! Scrie la vorbestecunoi@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Află mai multe la https://www.116111.ro/AtingeriNedorite/!

TPU.ro susține campania “Atingeri nedorite”, organizată de Asociația Telefonul Copilului, cu sprijinul Ambasadei SUA în România.

23 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns (pentru sierra1):

"Întrebările utilizatorului 116111 TelefonulCopilului
8 Aprilie 2022
Ce trebuie să faci pentru a preveni agresiunea sexuală?
31 Martie 2022
Cum poți preveni agresiunea sexuală?"

si eu intreb care e diferenta intre "cum poti" si "ce trebuie sa faci"?
ca nu prea vad, sunt practic aceeasi intrebare

| 116111 TelefonulCopilului explică (pentru sierra1):

Buna,

Intrebarile sunt asemanatoare pentru ca sunt o serie de articole cu diverse sfaturi si recomandari. Desi seamana intrebarile, continutul articolelor e diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai telefonul la tine si sa fii alaturi cu parintii, Si stai departe de oamenii straini!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Intra pe internet si tasteaza - prevenire agresiuni sexuale, apoui vei da de aceasta pagina, unde vei lua fiecare articol si ce vei gasi important, vei trece pe un caietel pentru a mai invata niste trucuri de aparare contra abuzului sexual. https://www.google.com/......ps?/search

| AlaSwek a răspuns:

Nu te speli și gata laughing

| stefiiii3 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii atent/a cu cine vorbesti, sa vezi ce fel de persoane te inconjoara, chiar si cand esti singur/a pe strada.
Ascultati de instict daca simtiti ca ceva este ciudat.

| catalin09023 a răspuns:

Cateva recomandari:
____
Abuzuri sexuale:
In familie

1. Apeleaza la Politie, e mereu acolo sa te ajute. Ei o sa se asigure ca ajungi pe maini bune.
____
Pe strada:
1. Nu avea incredre in nimeni, fii precaut(a).
2. Instaleaza aplicatia Apel 112, pentru o localizare exacta doar printr-un mesaj.
3. Fii mereu deschis(a) cu autoritatile, sunt acolo sa te ajute.
4. Daca iesi noaptea, fii- cat poti de des - impreuna cu un amic(a).
5. Mereu sa ai asupra ta un spray cu piper.
____

| SatinEffect a răspuns:

Nu poti preveni agresiunea sexuala.

''Cum ai putea recunoaste agresiunea sexuala'' e un titlu mai bun.

Degeaba iti iei toate masurile, daca dai de un nebun, nu ai ce face. Mai ales ca copil.

| Ree07189 a răspuns:

1.Sa nu te urci în masina străinilor.
2.Sa nu mergi acasă la necunoscuți
3.Sa nu te îndrăgostești de pe net.
4.Sa ai încredere în familia ta

| CassianR a răspuns:

Duci copilul la o școală care nu este renumită pentru țigani și pentru delicvenți e simplu de tot. Pentru unii pare prea mult așa e?

| F6x5 a răspuns:

Este can greu, si nu este vorba doar de agresiune sexuală, si de cea fizica

| Ionelionelule2 a răspuns:

Nu te duci in locuri dubioase, intunecate, nepopulate, nu mergi singur, esti atent la persoanele din jur, nu porti haine provocatoare, nu intri in discutie cu straini sau chiar cunoscuti pe care ii stii neseriosi, nu consumi droguri, alcool, sau alimente, bauturi de la persoane in care nu ai incredere, deci te feresti cat poti.

| Ionelionelule2 a răspuns:

Si nu faci videochat.

| Ionelionelule2 a răspuns:

Nu dai poze, adresa unde locuiesti, scoala unde inveti la necunoscuti, nu iti faci conturi pe retele sociale cu poza, nume si adresa ca te expui violatorilor.

| Corneliusecreoc a răspuns:

Nu știu asta cu gresiunea și cu alte chestii SUA și alte țări să nu te faci să vezi că brutalitatea și furia e ca la noi în general când ești exargemand în ceva ce te încolțește asta fac și majoritatea persoanelor!

| Roco24cm a răspuns:

Te apuci de atletism sau full contact.happy

| DenisBoss69 a răspuns:

Evita outfit urile dezbracate mai ales noaptea ai grija pe unde umbli

| DoarUnOmSimplu a răspuns:

Sa nu faci sex

| andreibalannnn a răspuns:

Stai in casa

| Ias48 a răspuns:

Ce trebuie sa faci? sa nu te imbraci ca o "bimbo" cu pantaloni care-ti intra in gauri sau fuste super-mini