| anonim_4396 a întrebat:

Cea mai buna prietena a mea a devenit obsedata de stilu meu pentru ca in a 10a m-am schimbat si am inceput sa ma imbrac ca orice fata de liceu. In a 8 a eram imbracata numai cu un tricou si un hanorac si nu imi pasa de nimic. M-am schimvat inapoi pentru ca nu voiam sa o pierd. Acum orice port ce-mi place spune ca nu e stilul meu. Sau voiam sa citesc o carte (romantica) spune ca nu e stilul meu si i de pare absurd pana si la o carte sa zici asa ceva. Inteleg ca ii e frica sa nu ma schimb inapoi dar nici chiar asa.
Ma face sa ma simt prost si de cum arat ca am intrebat daca arat mai bine ca o fata din clasa care e uratica si grasuta si a zis ca sunt putin mai draguta ca ea desi eu nu sunt deloc grasa si ma consider atragatoare.
Spune ca nu m-as putea intelege cu baietii desi sunt cool si nu ma vede intr-o relatie ca-s imatura.
Voi ce parere aveti? Stiu ca mereu mi-o vrut binele si m-o ajutat dar nu stiu ce sa zic.
Invidioasa pe mine n-are cum sa fie pentru ca e aproape perfecta.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie si in limba romana te rog...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu n-am inteles nimic.
Tu ai inceput sa te inbraci altfel si prietena ta cea mai buna nu te mai placea, si ai revenit la hainele normale doar ca sa te placa, ca na, "erati prietene bune", si ca nu-i mai place cu ce te imbraci. Eu cred ca una din voi e lesbiana. Nu vreau sa imi dau cu parerea cine. happy

| eckblume a răspuns:

M-am chinuit putin sa iti citesc
intrebarea.
Daca iti e prietena adevarata, nu trebuie sa te compare cu altii ori sa iti impuna sa te schimbi.
Daca vrei sa fii independenta si nu dependenta de prietena ta sau altcineva, comporta-te natural si fii tu insuti.
Citeste ce carti vrei tu, chiar mi se pare absurd sa vina cineva sa-ti zica "nu e stilul tau, nu mai fi asa". E ok sa iti exprimi o parere, dar nu sa o impui.
Probabil e fire dominatoare, daca tu presupui ca nu e invidioasa. Chiar si asa, nu are nimeni niciun drept sa-ti controleze felul de a fi.
O cauza a comportamentului ei ar putea fi ca tu atragi atentia, iar ea ar ramane in umbra si nu vrea asta.

| eckblume a răspuns:

Ce sa iti zic, daca e singura ta prietena buna si acesta e comportamentul ei, continua sa vorbesti cu ea. Mai bine iesiti la cofetarie, plimbari in loc sa dezbateti stilul tau sau al ei. Prietenii sunt ai nostri, cu bune si cu rele. Important e sa nu ne afecteze negativ.