| rodi_2875 a întrebat:

Ceau asvrea sa va intreb daca stiti o reteta de prajitura cu ciocolata simpla dar buna. multumesc

1 răspuns:
| cockie_green a răspuns:

Mie imi place foarte mult ciocolata de casa.
ingrediente:
aprozimativ o punga de lapte praf
o jumatate de unt
cam o cana de zahar
apa

Mod de preparare
- se pune intr-o cratita de marime medie, o cana de zahar. Cantitatea nu trebuie sa fie exacta – dupa cum spuneam, se face totul ochiumetric (ce-mi place mie cuvantul acesta) – insa trebuie sa acopere bine fundul cratitei si sa fie de macar o jumatate de deget. Peste zahar se pune apa cat sa treaca peste el cu aproximativ un deget. Amestecul se da la foc si se amesteca din cand in cand. Se tine pe foc pana cand aceasta compozitie incepe sa se "incleieze" si sa prinda un aspect de miere.
Verificare compozitie

Eu aici folosesc un mic truc pentru a vedea cand e gata: pastrez langa cratita un paharel cu apa rece si din cand in cand mai pun cu lingura cate un mic picur din amestecul de zahar si apa aflat pe foc. Daca acel picur se imprastie pe fundul paharului, compozitia mai are de stat in "infern". Daca el ramane aproape intact, se poate lua de pe foc si se trece la pasul urmator. Atasat si o imagine, insa nu se vede rea bine din pacate, dar daca o mariti, poate va dati seama de rezultat.

- Odata amestecul gata, se pune jumatatea de unt pana se topeste inegral. Aici se mai poate pune pune cratita pe foc, insa doar cat sa se topeasca untul.

- Se adauga 2-3 lingurite de cacao si se amesteca pana nu mai sunt cocoloase. Nu va speriati daca in acest stadiu totul arata prea inchis la culoare. O sa se deschida totul de indata ce vom pune laptele praf.

- Se adauga laptele praf treptat (cate 1-2 linguri odata) si se amesteca pana se omogenizeaza bine. Eu tot adaug lapte praf pana cand sunt aproape de punctul in care nu mai pot sa amestec decat foarte greu, dupa care torn pasta rezultata in farfurii sau in recipiente din portelan pe care le-am umezit in prealabil cu apa, pentru a nu se prinde (prea tare) ciocolata de ele.

- Ca si variatiune, daca se sare peste pasul in care se adauga cacao, rezultatul este o frumoasa, dar mai ales gustoasa ciocolata alba.

Sau cum a zis @Daniela22 poti face niste negrese.succes