| KillerJkat a întrebat:

Chiar daca am 14 ani, am un iubit de 15 ani si simt ca ar vrea ceva mai mult.și când i-am spus ca nu sunt pregătită și vreau sa aștept pana la 17 ani el s-a supărat cât de cât ...va rog dati-mi un sfat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

In primul rand, nu conteaza cat se supara, nu faci nimic pana nu esti pregatita. Ai 14 ani si este mare pacat sa iti pierzi virginitatea de acum. Iti spun si de ce. Pentru ca adevarul crunt este ca s-ar putea sa nu tina relatia voastră de la vârsta asta. Daca tine, vei face pasul atunci cand esti pregatita, nici o secundă mai devreme. El daca te iubeste cu adevarat va accepta si va intelege. Va rămâne cu tine indiferent daca faci sau nu pasul. Te rog eu mult de tot, nu face pasul asta doar ca sa il satisfaci pe el, sa ramana cu tine. Ar fi o greșeală enorm de mare.

Acum, faptul ca s-a ofticat putin este absolut normal. Vroia si el mai mult pentru ca are nevoi si hormoni de 15 ani plus ca te considera atragatoare. Daca te iubeste insa o să-i treaca si o sa te înțeleagă.

Am avut si eu o iubita mai tânără ca mine si am fost in aceeasi situatie. Am cerut mai mult, ea nu era pregătită și m-am supărat si eu pana am ranit-o... A fost o greșeală enorm de mare si am realizat asta cu timpul. Oricum, si-a revenit fata iar eu am invatat o lectie tare importanta, aceea pe care incerc sa ti-o învăț si tie acum.

Morala? Nu fa nicio prostie. Tratează cu el problema intr-o discutie serioasă. Spune-i ca nu e vorba ca nu-l iubesti sau ceva, doar ca nu esti pregatita inca. Daca te iubeste, va ramane cu tine. Daca nu ramane, meriti mai mult. Este devreme.

Sper ca am ajutat happy

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cam dubios să-ți programezi vârsta când faci pasu ăsta, trebuie să vină când îți dorești cu adevărat și ești pregătită, fără presiuni din jur. El normal că s-a supărat „cât de cât" că la vârsta asta îl chinuie hormonii mult mai rău decât pe tine și să auzi că mai ai de așteptat înca 3 ani în așa condiții e destul de nasol. Dar dacă te iubește îndură.

| Andreeush a răspuns:

Ai doar 14 ani.
Nu te lăsa manipulată de iubit, încă nu ești pregătită pentru așa ceva.
Mai așteaptă câțiva ani.

| MPersephone a răspuns:

Daca tine la tine, te va astepta si nu te va presa. Esti prea tanara. Nu merita sa faci ceva ce vei regreta. La varsta asta relatiile inca sunt instabile. Asteapta pana vei fi pregatita si te vei simti singura atat pe tine, cat si pe partenerul tau.