| NUUSTIU a întrebat:

Cine a citit Ciresarii? Cum vi se pare? As vrea sa ma apuc sa o citesc. E plictisitoare?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

A fost una din cartile pe care le-am citit cu placere si pe care, ulterior le-am recitit. Pe vremea mea o grupa de elevi din clasa a VIII-a s-au dus in munte cu corturile prin locurile unde se petrece actiunea primului volum (Castelul fetei in alb). Erau si ei toti atatia la numar si in aceiasi compozitie ca si eroii cartii. A fost una din vacantele lor cele mai frumoase. Oricum este o carte reusita si care va ramane intre cele mai bune carti ale adolescentei. Pe parcursul celor 5 volume eroii au parte de intamplari palpitante, descopera mistere ascunse si se maturizeaza treptat. In ultimul volum... Dar de ce sa-ti povestesc asta, mai bine apuca-te si citeste singura. Nu o sa-ti para rau. Toate cartile mi-au placut foarte mult, totusi am si eu preferate - Castelul fetei in alb si Drum bun, Ciresari! Mai putin acaparanta mi s-a parut, dintre toate, Roata norocului. Nu spun ca nu e buna!

3 răspunsuri:
| Locaa a răspuns:

Eu nu am citit`o dar am cumparat ieri primul` volum de la jurnalul national, dar nu cred ca e plictisitoare daca toti profesorii iti baga cartea aia in gatlaughing

| Dianaღ a răspuns:

Eu am citit`o vara trecuta si mi-a placuthappy

| ioananarcisa2001 a răspuns:

Eu am citit doar volumul 4,, Aripi de zapada,, care mi-a placut foarte mult. Horia Garbea a spus despre carte urmatoarele cuvinte:
Munti acoperiti cu zapada le aduc Ciresarilor numeroase provocari.Lupii flamanzi, avalansele si prapastiile sunt incrediente ale aventurii lor in confruntarea cu niste banditi care cauta o enigmatica si nepretuita cutie albastra, disparuta in urma unui hold-up tipic din Bucurestiul anului 1944. Pe cale rationala, in timp ce-si continua confruntarile fizice cu natura si cu adversarii, la fel de ostili, Ciresarii descopera ascunzatoare din munti a cutiei dorite si inving principiul malefic reprezentat de cei 3 gangsteri ce-o doreau la randul lor. Abilitatea de a schia la fel de bine cum gandesc ii scoate din nou invingatori pe tinerii protagonisti.