| Kemyy a întrebat:

Cine a folosit ulei de cocos pentru "ranile"sau zgarieturi,cicatrici, semne, petele acelea rosi de la cosuri? Si in cat timp ai scapat de ele? Si daca e adevarat ca vindeca? Sau ce se mai poate folosi pentru zgarieturi.m am zgariat de curand pe frunte si e o zgarietura urata e rosie a facut coaja da vreau sa dispara mai repede cu ce pot da? Ulei de cocos?

3 răspunsuri:
| daniel33441 a răspuns:

La rani de preferabil evita orice produs cosmetic.adica orice contine parfum si parabeni(citeste etichetele da search pe google la denumirile care nu le stii sa vezi ce rol au si cat de daunatoare sunt).la rani care nu sunt adanci bineinteles se recomanda produse farmaceutice adica:tetraciclina,crema de galbenele etc. uleiurile naturale nu sunt pentru rani. uleiurile naturale precum si ceaiurile(tamponare pe piele) sunt bune in cazul iritatiilor sau pentru scopul ingrijirii pielii. Uleiul de cocos,untul de shea, ulei de samburi de struguri, sapunuri handmade, ceai de musetel/verde, miere de manuka sunt printre cele mai bune ingrediente naturale de INGRIJIRE.tratarea ranilor si acneei e cu totul alta treaba.pt acnee de obicei cumperi o apa micelara fara parfum din farmacii, apa termala si ca tratament un zineryt.nu rupe cojile ranilor pentru ca vei ramane cu semne. timpul de vindecare depinde de fiecare organism si problemele tale dermatologice.

| mmememe a răspuns:

Da cu solutie de aloe vera, preferabil de la Forever.Eu ma dau seara si imi trec pana dimineata.E foarte buna!