| littleladybug a întrebat:

Cine are un rezumat, comentariu sau orice la textul "Amintiri din ziua a saptea- de vorba cu doamna Zoe Cantacuzino"?

3 răspunsuri:
| Liviu_2320 a răspuns:

Ce ai raspuns tu e folositor si mie mi-a fost bun big grin dar e incomplet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partea Ise deschide cu evocarea universului mirific al Humuleştilor. "sal mareşi vesel

împărţit în trei părţi, (...) sat vechi răzâşesc. întemeiat în toată puterea cuvântului, cu
gospodari tot unulşi unul, cu flăcăi voinicişi fete mândre careştiau învârtişi hora, darşi
suveica."Şcoala ridicată "prin osârdia" preotului loan Humulescu adunase o mulţime de băieţi
şi fete. printre care se afla şiNică, "un băiat prizărit,, ruşinos şi fricos şi de umbra sa".

Copiii nu înţeleg rostul învăţăturii, sunt îndărătnicişi de aceea părintele loan, "om vrednicşi
cu bunătate" le aduce ca "dar deşcoală nouă", pentru a-i sili spre învăţătură, "calul bălan"şi
pe "Sf. Nicolai". Filele ceaslovului fiind "cam unse, (răgeau muşteleşi bondarii la ele(...) câte
zece-douăzeci de suflete prăpădeam.deodată", aşa că, văzând părintele foile însângerate,
"ne pofti pe fiecare la Bălanşi ne mângâia cu sfântul ierarh Nicolai pentru durerile
cuvioaselor muşteşi a cuvioşilor bondari".

Bădiţa Vasile, învăţătorul, a fost "prins la oaste"şi în zadar umbla părintele loan sa
găsească alt dascăl, dar unul ca "bădiţa Vasile, cuminte, harnicşi ruşinos ca o fala mare" n-a
mai aliat. Pentru a urmaşcoala, Nică este împins de mama sa, Smaranda, care "era în stare
să toarcă în furcăşi să învăţ mai departe", deşiŞtefan a Petrii era de părere că "dac-ar fi
să iasă toţi învăţaţi (...), n-ar mai ave cine să ne tragă ciubotele." Bunicul dinspre mamă,
David Creangă, îi duce pe Nicăşi pe Dumitru laşcoala lui Alecu Baloş din Broşteni; acum
suferă copilul prima ruptură de vatra satului. Călătoria a avut loc într-o dimineaţă de iarnă,
în care "era un pui de ger de crâpau lemnele"şi-l transporta pe Nică într-o lume complet
nouă. necunoscuta, căreia copilul nu i se adaptează deloc, având loc o scrie de întâmplări
inedite: căderea în Ozana; tăierea pletelor; locuirea în gazdă' la Irinuca, unde se umple de
râie; dărâmarea bordeiului lrinucăi; fuga înapoi acasă cu pluta pe Bistriţa.
Partea a II-a începe sentimental, cu un lirism nostalgic: "Nuştiu alţii cum sunt, dar eu când
mă gândesc la locul naşterii mele, la casa părintească din Humuleşii. la stâlpul hornului unde
lega mama oşfară cu motocei la capăt de crăpau mâţele jucându-se cu ei. (...) parcă-mi saltă
şi acum inima de bucurie (...) Şi eu eram vesel ca vremea cea bună şi sturlubatic şi copilăros

ca vântul în turbarea sa". Aducerile aminte reînvie chipul mamei sale care. cu adevărat că
"ştia a face multeşi mari minunăţii", despre întâmplările copilăriei: "Hai mai bine despre
copilărie să povestim, căci ea singura e veselaşi nevinovată".
Sunt întâmplări celebreşi de referinţă pentru copilăria lui Nicâ a luiŞtefan Apetrei: la
cireşe, pupăza din tei, la scăldat. Finalul acestui capitol este memorabil prin celebra
autoironie: "la, am fostşi eu în lumea asta un boţ cu ochi, o bucată de humă însufleţită din
Humuleşii, care nici frumos până la 20 de ani, nici cu minte până la 30şi nici bogat până la
40 nu m-am făcut. Darşi sărac, ca în anul acesta, ca în anul trecutşi ca de când sunt,
niciodată n-am fost".
Partea a III-a începe cu un monolog dialogat al autorului cu propriul său cuget încărcat de

aceeaşi autoironie: "Nu mi-ar fi ciudă încaltea când ai fişi tu cevaşi de le miri unde. îmi zice
cugetul meu", prilej cu care Creangă descrie satul Humuleştişi împrejurimile acestuia,
făcând referirişi la istoria acestor locuri, cu domnitoriişi milropoliţii ce "s-au rânduit la
scaunul Moldovei"şi care "au trebuit să treacă măcar o dată prin Humuleşti".
Nică este acum adolescent, urmează cursurileŞcolii Domneşti din Târgu Neamţului, apoi pe
cele de IaŞcoala de Catiheţi din Fălticeni. Desprinderea de sal se realizează pentru o
perioadă mai lungă, urmărind procesul formării lui Nică, raporturile lui cu viaţa socială, cu. daca sunt de folos big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne,daca nu stiti sa raspundeti, mai bine taceti din gura, decat sa dati un raspuns neadecvat.Omule,tu nu ai citit ca aici fata cere rezumat din altceva,amintiri din ziua a saptea, nu amintiri din copilarie, chiar nu vezi? Fiti mai atenti daca vreti sa ajutati pe cineva.