| anonim_4396 a întrebat:

Cine este cel mai mare poet roman?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Cel mai mare poet roman, fara indoiala este Eminescu, urmat de Tudor Arghezi, Bacovia, Lucian Blaga si Nichita Stanescu.

34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca depinde de cititor. Cel mai cunoscut si mai mediatizat poet roman este Mihai Eminescu. Opera lui a fost tradusa in mai multe limbi si publicata in strainatate, dar fara a fi un moment crucial pentru literatura europeana.
sincer, nu stiu exact care este parerea mea. Presupun ca Mihai Eminescu, din lipsa de alti poeti de talie internationala.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu votez cu Bacovia!

| Parintele a răspuns:

Mihai Eminescu este recunoscut oficial ca fiind cel mai mare poet roman. Dar acum depinde si de stil si de cel ce apreciaza.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pe George Cosbuc l-ati uitat?
Si mie imi place Eminescu, dar si Cosbuc, Tudor Arghezi, Ion Minulescu, Octavian Goga, Lucian Blaga, Stefan Augustin Doinas (Mistretul cu colti de argint/superba) Nicolae Labis... dintre cei mai cunoscuti!
Iubitorilor de poezie le recomand : Antologia poeziei romanesti culte-de la Dosoftei pana in 1993/aparuta la editura Teora in anul 1998.

| Krina a răspuns:

Parerile sunt impartite.
Cel mai mare poet roman si recunoscut deopotriva a fost Mihai Eminescu.
Mie imi place si Nichita Stanescu, Tudor Arghezi, Nicolae Labis.

| white_2190 a răspuns:

Eminescu, clar!big grin

| meioana a răspuns:

Mihai Eminescu....ador poeziile lui:X:X:X:X

| joy a răspuns:

Nu l-am uitat draga antonia, dar intrebarea era de asa natura incat ar fi trebuit sa spunem care consideram noi ca fiind cel mai mare poet roman. Cel mai mare este Eminescu! dupa care Bacovia, Arghezi, Nichita si altii...

| galileo a răspuns:

Fara indoiala ca Mihai Eminescu este cel mai mare poet roman. Ultimul romantic de talie mondiala, surprinde prin muzicalitatea versurilor sale, prin mesajul bogat.

| cribus a răspuns:

Mie cel mai mult imi place eminescu...

| Ioonela a răspuns:

Cel mai mare poet roman este mihai eminescu.

| Liana [] a răspuns:

In Literatura Romana, cel mai mare poet este Mihai Eminescu, desi fiecare poet este mare in felul sau.Depinde de stilul fiecarei persoane.

| bibix_5640 a răspuns:

Eminescuuu:X

| nicoleta_7357 a răspuns:

DEPINDE DE CITITOR, DAR CONSIDER CA CEL MAI MARE PET ROMAN DECLARAT ESTE MIHAI EMINESCU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai Eminescu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai Eminescu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite, o mostra de "simpatie", sunt votata stupid, pentru M. Eminescu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiscutabil, Eminescu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mod sigur Eminescu, nu ca ceilalti enumerati de voi ar fi de lepadat. Sint si ei in virful piramidei. Dar parerea mea este ca daca facem un top, Eminescu merita primul loc...
Si ma bucur sa vad ca majoritatea sint de aceeasi parere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai eminescu desigur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eminescu de sigur...laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tudor arhezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gigi becali

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai eminesu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca mihai eminescu sau ion creanga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara discutie: George Bacovia. Eminescu a fost un poet bun si atat. George Bacovia este cel mai mare poet roman pentru simplu fapt ca nu a fost poet, iar poezia lui nu este poezie, ci viata. Cititi George Bacovia, a scris putin, dar a scris genial. Cititi opera poetului in care s-a pogorat infernul. Cititi poetul care a iubit oamenii, insa acestia nu l-au vrut. Cititi mai intai si Bacovia, si mai ganditi-va in privinta complexitatii lui Eminescu, care a fost in genere previzibil, banal, sters. Rusz Mircea Robert

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A pardon ai uitat ceva anna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eminescu e cel mai mare poet roman de sigur ci titi si o sa vedeti big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mare poet roman este Mihai Eminescu ador toate poeziile lui desii sunt un copil de 12 laughing