| Andrei_Iascu_1998 a întrebat:

Cine imi da un link de unde pot citi rezumatul la Poveste de craciun de charles dickens?

4 răspunsuri:
| Cleva_Florin_1992 a răspuns:

Acţiunea poveştii, care îi are eroi pe avarul Ebenezer Scrooge şi pe funcţionarul său Bob Cratchit, se desfăşoară în ajunul celui de-al şaptelea Crăciun de la moartea lui Marley, partenerul său de afaceri. Povestea incepe cu descrierea casieriei în care lucra Scrooge si a camarutei lui Bob, care copia scrisori în frig, din cauza zgârceniei sefului sau care nu-i dădea carbuni.

Apoi, Scrooge este vizitat de nepotul lui, care, cu o voce vesela, ii ureaza Craciun fericit si-l invita la el la masa. În loc să-l bucure, invitatie nu face decât să-l supere foarte tare unchiul său, deoarece el nu aprecia şi nu sărbatorea Craciunul. Dupa plecarea nepotului, este vizitat de doi oameni care aduna fonduri pentru oamenii săraci, dar pe care-i refuza cu rautate spunand ca el "nu se veseleste de Craciun si nici n-o sa-i veseleasca pe lenesi". Îl enervează şi faptul că Bob dorea să fie liber în ziua de Craciu...