| Lupulalbastru a întrebat:

Cine imi explica mai babeste ce inseamna cliseu? Funda!big grin

Răspuns Câştigător
| danielutzica a răspuns:

O expresie care se tot repeta, stereotip

1 răspuns:
| EddyEnergyStar a răspuns:

CLIȘÉU: 1. Imagine fotografică negativă (pe peliculă de film sau pe sticlă) obținută în camera obscură și după care se face reproducerea fotografică; p. ext. placă sau film fotografic impresionat, developat și fixat.
2. (Tipogr.) Planșă de metal, de lemn etc. pe care s-a reprodus sau s-a gravat o imagine, spre a fi imprimată.
3. Fig. Formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive; șablon.
Funda?