| by_8394 a întrebat:

Cine imi poate da si mie caracterizarea lu Tanase Scatiu si a Tincutei din "Viata la tara" de Duiliu Zamfirescu? Cine o are?

1 răspuns:
| Xella1234 a răspuns:

Tanase S. este personajul aflat la antipolul Sasei Comanesteanu.
Alaturi de Dinu Paturica sau Stanica Ratiu, Tanase intra in tipologia personajului arivist care doreste sa evolueze intr-un timp scurt si prin mijloace care nu-i fac cinste. Pentru Tanase importanta este buterea banului si conditia sociala. El nu este apreciat de tarani pentru ca in fata acestora da dovada de o superioritate prosteasca.
Singura calitate a sa este ambitia de care da dovada indiferent de mijloacele prin care acesta doreste sa se ridice deasupra tuturor.