| ForeverYours a întrebat:

Cine imi poate explica si mie pronumele relative qui, que, quoi, ou, dont din franceza? Nu stiu cum sa le folosesc in fraze. Am maine lucrare si voi avea exercitii de completat cu aceste pronume!

Răspuns Câştigător
| Diiaanna a răspuns:

* leaga o propozitie relativa subordonata de un substantiv sau pronume din propozitia principala, al carui loc il tine.

Exemplu: J'ai une fille; j'aime c'est fille. -> J'ai une fille que j'aime.

I. Pronume relative simple: qui, que, quoi, dont, ou.

1. Quisad pe care)

* poate avea functie de subiect:

Exemplu: Le garcon qui vient est mon imi. (Baiatul care vine este prietenul meu).

*poate avea functie de complement indirect.

Exemplu: L'homme pour qui je travaille est ton pere. (Barbatul pentru care lucrez este tatal tau).

* "pe care" - complement direct; dupa el se face acordul cu participiul trecut.

2. Que: (care)

Situatii:

- Le fleures que tu a donees a ta amie sont tres belles. (florile pe care le-ai dat prietenei tale sunt foarte frumoase).

- Quelle chose merveileuse que la musique! ( ce lucru minunat este muzica!)

- Je comprend ce que tu dis. (inteleg ceea ce zici)

3. Quoi: ( ce, care)

* are valoare neutra;

* se foloseste numai cu prepozitie, indeplinind functia de complement prepozitional.

* inlocuieste numai substantive non-animate.

Exemplu: Je ne sais pas ce a quoi tu pense. (nu stiu la ce te gendesti)

4. Dont:

a) de care, din care, despre care

* dupa dont nu se folosesc niciodata pronumele adverbiale "en" sau "y".

* are functie de complement direct.

Exemplu: voici l'amie dont je t'ai parle. (iata prietena de care ti-am vorbit).

b) (al, a, ai, ale) caruia, careia, carora.

* are functie de atribut.

Exemplu: Voici un chat dont la patte est cassee. (iata pisica a carei labuta este rupta).

5. Ou: (in care)

* are functie de complement de loc sau de timp.

Exemplu: Voici une salle ou nous sommes.