| ionik13 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie daca rezumatul urmator este adevarat? Romeo si Julieta
În Verona, trăiesc două familii de nobili care se duşmănesc de moarte: Montague şi Capulet.
La un bal dat de familia Capulet, Julieta, membră a acestei familii îl cunoaşte pe Romeo, din
familia rivală. Cei doi tineri se îndrăgostesc şi se căsătoresc în taină.
Dar Romeo trebuie să părăsească Verona, fiind surghiunit deoarece îl omorâse în duel pe Tybalt,
vărul Julietei.
La sfatul călugărului Lorenzo, Julieta înghite o băutură care o afundă într-un somn asemănător
morţii, pentru ca, sub această aparenţă, să fie dusă la Romeo, după ce va fi fost scoasă din cavoul unde o
depusese familia.
Romeo nu primeşte mesajul prin care Lorenzo îl vestea despre toate acestea şi, auzind de moartea
Julietei, se întoarce la Verona, intră în cavou şi se sinucide în faţa corpului ei pe care îl crede neînsufleţit.
Julieta se trezeşte din somn cu cadavrul iubitului prăbuşit deasupra ei şi preferă, la rândul ei, să îşi
ia viaţa.
Tragedia celor doi tineri aduce împăcarea familiilor lor.

Răspuns Câştigător
| Bumby97 a răspuns:

Ai putea preciza ca ei s-au indragostit intre timphappy

4 răspunsuri:
| ionik13 explică:

Evident FUNDA!

| ionik13 explică:

Si la fel este si cel de Charles si Mary Lamb?

| ionik13 explică:

Scrie asta!