| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi spune si mie de ce crede i s-a spus "cel Mare" domnitorului Stefan? este pentru un concurs. raspuns cat de cat simplu. dar si complet (cls. II-a)
Si de ce Mihai Voda este numit "Viteazul"?
@ nu e tema sau ceva de genuchatterbox

1 răspuns:
| Maia a răspuns:

Cred ca i se spunea Stefan "cel Mare" datorita calitatiilor pe care le avea (de om politic, de strateg şi de diplomat etc.) si pentru ca a fost si este o legenda in istoria tarii noastre! La fel si in cazul voievodului Mihai Voda supranumit Mihai "Viteazul"! ^_^