| LiveWhileWereYoung a întrebat:

Cine ma ajuta cu o descriere generala a gradinei zoologice din Sibiu? Nu vreau multe informatii, vreau ceva scurt si precis. De preferat fara linkuri ale unor siteuri. FUNDA! Multumesc anticipat. (e oarecum urgent :*)

Răspuns Câştigător
| SukyViBritania a răspuns:

In 1929 s-a deschis in padurea Dumbrava prima Gradina Zoologica din Romania. Ea a fost intemeiata la initiativa inginerului Szekely caruia i-a venit ideea dupa ce a gasit niste vulpi pe cand efectua lucrari de reparatii la barajul de la Sadu. Dupa infiintare, Gradinii Zoologice i-au fost donate mai multe animale si pasari, cum ar fi o pisica salbatica, o lupoaica donata de Obert von Spiess din partea Regelui, un lup donat de Asociatia "Soimii", un vultur, un cerb carpatin donat de vanatorii din Talmacel, mistreti, etc.
In prezent Gradina Zoologica Sibiu are o suprafata de 15 ha adaposteste 187 de animale si pasari din 47 de specii: maimute, ursi, lupi albi, lupi carpatini, tigri, lei, jaguar, mistreti, lame, cerbi carpatini, caprioare, bivoli albi, ponei, cămile, zebre, mufloni, iaci, pecari, oaie berberă, piton reticulat, crocodil (lung de 2 m este cel mai mare din Romania), fazani, papagali, pauni, porumbei.
De mentionat stejarul de la intrarea in gradina, batrân de peste 600 de ani.
Odata ce s-au finalizat noile amenajari pentru spatiile destinate animalelor, numarul de vizitatori a început sa creasca de la 80.000 în anul 2008, la 123.000 în anul 2010, peste 170.000 în anul 2011, până la 177.459 în anul 2012.