| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu o problema de cls a4a?laughing. Funda happy
Suma a doua numere reale este 60.Impartind primul numar la al doilea numar se obtine catul 2 si restul 3. Sa se afle cele doua numere.

Răspuns Câştigător
| Cosmin1992 a răspuns:

happy a+b=60 => a=60-b
a/b= 2 rest 3 dar a l-am aflat mai sus si inlocuim
60-b /b= 2 rest 3 adica 60-b = 2b+3 60-3=2b+b 57=3b > b= 19
a= 60-b adica 60 -19= 41. happy raspuns a=41 b=19

3 răspunsuri:
| Assassins a răspuns:

Din nou, faceti-mi tema la mate! Contul tau va fi inchis sper.

| JustDeedee a răspuns (pentru Assassins):

Scuza-ma! Daca am avut nevoie de ajutor e vreo problema?happyDaca stiam face tema nu mai ceream ajutorul nimanui. Fara suparare : Nu te baga!