| BloodPrison a întrebat:

Cine mai are catelus de rasa shitzu inform. despre rasa va rog!

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| JustSimple a răspuns:

O serie de probleme de sănătate, unele dintre ele ereditare, au fost găsite în individuale Shih Tzu. Nu există date privind procentul de câini cu aceste maladii.
n caine mic, cu un bot scurt şi mare întuneric ochi adânci, cu un lung moale, dublu strat, Shih Tzu se află nu mai mult de 26.7 cm (10 1 / 2 inch) la greaban şi cu o greutate ideala de 4.5 - 7.3 kg (10-16 kg). Drop urechile sunt acoperite cu blana lunga, si cu blană coada puternic este efectuată rulata pe spate. Blana poate fi de orice culoare, deşi o vâlvătaie de culoare albă pe frunte şi vârful cozii, este frecvent văzut. Shih Tzu este putin mai lung decat inalt, şi câini în mod ideal, ar trebui să se efectueze "cu distinct arogant transport." O caracteristică notabilă este foarte underbite, care este necesară în standardul rasei. [ 5 ]
Tradiţionale lung lucios matasos care ajunge la etajul necesită periaj zilnic pentru a evita încurcăturile. Din cauza de lungă blana lor şi în creştere rapidă de păr, grooming regulate este necesar care poate fi o cheltuiala costisitoare şi ar trebui să fie luate în considerare atunci când se uită la aceasta rasa. Adesea se tunde blana scurta de a simplifica îngrijire, într-un "clip catelus". Pentru afişarea conformaţie, strat trebuie să fie lăsat în starea sa naturală, deşi tundere pentru îngrijire în jurul picioarelor şi anus este permisă.