| Psihopatika a întrebat:

Cine shtie, care sunt simptoamele ciclului menstrual?

Răspuns Câştigător
| Bєshka a răspuns:

Organismul tău trece prin multe schimbări până să apară menstruaţia. Printre acestea se numără apariţia secreţiei vaginale, creşterea sânilor, părul axial şi pubian, precum şi o creştere considerabilă. Apare ciclul menstrual şi multe alte modificări, încât la un moment dat te vei întreba: "Ce se întâmplă cu corpul meu?". Este firesc să îţi pui întrebări despre ciclul menstrual, însă nu trebuie să te sperii deoarece este o etapă normală în dezvoltarea tuturor fetelor. Nu trebuie să te îngrijorezi nici în legătură cu simptomele ciclului menstrual, încet-încet te vei obişnui cu ele şi vor face parte din rutina ta lunară.

Chiar dacă bagajul genetic joacă un rol important în procesul care conduce la maturitatea fizică, acesta nu este singurul factor. Mediul în care trăieşti şi sănătatea ta sunt, de asemenea, importante. Dacă până la 14 ani, nu ai observat încă la tine trăsăturile secundare specifice sexului precum creşterea sânilor, părul de la subraţ şi părul pubian, apariţia unei secreţii vaginale albicioase, ar trebui s ă consulţi un doctor. Dacă pâna la 16 ani nu îţi apare menstruaţia, te sfătuiesc sa ceri sfatul medicului. În caz contrar, relaxează-te şi bucură-te de această perioadă.

Fiecare este diferit. Menstruaţia poate apărea oricând între 10 şi 16 ani. Corpul tău este singurul care poate decide care "este cel mai bun" moment pentru prima menstruaţie. Alina are 14 ani şi este puţin îngrijorată: "Acum şase luni mi-a venit pentru prima dată menstruaţia. Corpul meu se schimbă cam cu două săptămâni înaintea ciclului. Este normal să am sânii dureroşi şi să mă simt umflată?" Este absolut normal, sânii dureroşi şi senzaţia de abdomen umflat fac parte dintre simptomele ciclului menstrual. La multe fete acestea sunt mai accentuate, incluzând şi dureri de cap, pelviene sau de spate, însă şi acestea sunt normale şi se încadrează în aşa-numitul sindrom premenstrual, cu care majoritatea femeilor trebuie să înveţe să convieţuiască.

Dat fiind faptul că nu poţi avea decât o idee generală despre când poate apărea sângerarea, e posibil să vrei să te pregăteşti şi să ştii mai multe despre simptomele ciclului menstrual. Cele mai multe fete folosesc absorbante la prima menstruaţie. Prima sângerare va fi, probabil, destul de uşoară aşa că absorbantele Always Ultra Normal Plus ar fi o alegere bună. Este o idee bună să păstrezi un absorbant sau două în geantă sau în dulapul de la şcoală, în aşa fel încât sângerarea să nu te ia pe nepregătite.

3 răspunsuri:
| lyza01 a răspuns:

Simptomele menstruatie sunt: dureri de cap, dureri abdominale, senzatia de greutate in abdomen, stare de slabiciune, greata si chiar varsaturi.