| MiQutsa a întrebat:

Cine stie sinonime pentru cuvintul "mindra"?

Răspuns Câştigător
| andrythebest a răspuns:

MÂNDRU adj. 1. v. demn. 2. semeţ, ţanţoş, (pop.) dârz, fălos. (Un mers ~.) 3. v. îngâmfat. 4. v. trufaş.
(Dicţionar de sinonime)

MÂNDRU adj. v. arătos, bun, capabil, chipeş, competent, destoinic, dotat, experimentat, falnic, frumos, grandios, impozant, impresionant, impunător, încercat, înţelept, înzestrat, maiestuos, măreţ, minunat, pregătit, priceput, semeţ, splendid, strălucitor, valoros, versat, vrednic.
(Dicţionar de sinonime)

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Sinonime:
MÂNDRU adj. 1. v. demn. 2. semeţ, ţanţoş, (pop.) dârz, fălos. (Un mers ~.) 3. v. îngâmfat. 4. v. trufaş.
(Dicţionar de sinonime)

MÂNDRU adj. v. arătos, bun, capabil, chipeş, competent, destoinic, dotat, experimentat, falnic, frumos, grandios, impozant, impresionant, impunător, încercat, înţelept, înzestrat, maiestuos, măreţ, minunat, pregătit, priceput, semeţ, splendid, strălucitor, valoros, versat, vrednic.
(Dicţionar de sinonime)
Le scrii si tu la feminin. Bafta!

| Andarock a răspuns:

Mandra= fudula, frumoasa...

Doar 2 stiu...bee

| Biu a răspuns:

Mandra - aratoasa,fudula, buna, capabila.