| koko a întrebat:

Cine stie un site unde pot gasi rezumatul la cartea omul invizibil de HG Wells

Răspuns Câştigător
| Th3eo a răspuns:

OMUL INVIZIBIL – H. G. WELLS

Opera de baza a lui H. G. Wells, dupa "Masina Timpului" si "Razboiul Lumilor", "Omul Invizibil" impresioneaza prin povestea inedita pentru inceputul secolului XX si felul in care autorul si-a creat personajele.
Aparitia in micul orasel a unui necunoscut, acoperit total in bandaje, cu ochelari de soare si palarie, creste suspiciunea cetatenilor la adresa omului invizibil. Wells prezinta viata si gandirea orasenilor din Iping si intr-o maniera comica, de exemplu accentul, care, altuia decat unui cititor englez, i s-ar parea total de neinteles.
Griffin, personajul principal si deci omul invizibil, un student la medicina cu interese in fizica si refractia luminii, reuseste sa faca un experiment pe propria persoana, dar care se dovedeste a fi ireversibil. Autorul, trece incet de la contextul orasului Iping si al locuitorilor sai neicrezatori si suspiciosi, catre povestea lui Griffin, caruia ii ofera ocazia sa isi prezinte de unul singur situatia, prin cateva capitole diferite de stilul restului cartii.
Griffin este un personaj deosebit de complex, prin atributele sale – un narcisist iremediabil, caruia nu-i pasa de restul omenirii, nici macar in momentul in care isi face rau prin propriile experimente si se trezeste intr-o lupta bizara de unul singur.
Wells il lasa sa ajunga in punctul in care sa se blesteme singur, dar ii pastreaza o oarecare urma de compasiune in ochii cititorului, de ajuns incat povestea tanarului om de stiinta si pericolul in care se afla sa ramana interesante si greu de intuit.
Trairea in sine a unui om invizibil nu reprezinta nici pe departe atuul acestei carti, ci motivele determinante ale experimentului si consecintele, acestea fiind aspectele pe care George Wells a pus accent, precum si capacitatea de a face din suferinta lui Griffin o tragedie, fie ea si meritata.

3 răspunsuri:
| koko explică:

Funditza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata ai numa?