| Fatamuntilor a întrebat:

Citind intrebarile adolescentilor de aici, mi-am dat seama ca nu stiu ce insemamna/nu isi asuma o relatie!
Cred ati citit si voi ceva de genul,, am 12-13 -14 ani, am o relatie, e ok?''
Sau,, Am 13-14 -15 ani si vreau sa fac sex cu iubitul meu.De obicei mai mare!
Clar ca nu discuta cu parintii, ca asfel nu ajungea sa intrebe aici.
Si stau sa ma intreb.
Oare nu parintii sunt de vina? Nu isi dau seama ca copiii lor a crecut?
Adolescenti, cum defintiti voi,, o relatie'' si care credeti ca ar fi varsta potrivita pentu asta, implicit cu tot ce cuprinde ea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LilWatamaloon a răspuns:

Dacă e vorba strict de o relație inocentă de genul, ieșire în parc, poze împreună, hobby-uri comune tip skating sau role sau chiar un film, ținutul de mână, îmbrățișări, e super ok și la 11 ani. Dacă vor să-și înceapă viața sexuală și să experimenteze acel tip de relație, nu e ok, nu sunt pregătiți mental, fiziologic și probabil ei au cunoștințe despre sex doar din filmele 18+, nu știu adolescenți care să caute pe Youtube canale educative în acest sens. Prin relațiile astea se ajunge la replicile de tipul :"Ups, s-a spart prezervativul", "nu pot sa fiu parinte acum", "am o copilarie", "nu vreau sa mai stiu de tine", "nu sunt tatal copilului" sau "mami/tati m-a batut pentru ca am facut sex". Relațiile de genul ar fi ok de la 16-17 ani când se conștientizează că există riscuri.

13 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Sunt de parere ca depinde de tipul relatiei. Daca este ceva inocent cred ca e ok si la 12 - 13 ani, insa daca e vorba de alte lucruri ar fi mai bine putin mai tarziu. La urma urmei depinde de fiecare adolescent / parinte in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu zic cu rautate dar inainte sa postezi o intrebare uita-te pe unde pui ghilimele, virgulele, ce litere,,le mananci", cum scrii,ce scrii,in ce categorie pui intrebarile etc.

Acum, sincer zi-mi si mie draga doamna, dumneavoastra ati venit pe TPU ca sa ii criticati pe cei din generatia Z?

Pentru ceva inocent precum un tinut de mana, un pupic pe obraz, un mic,, te plac " sau,, te iubesc" e bine si pentru varsta lor, dar nici sa exagereze cum spuneti dumneavoastra nu o fac.Sunt niste copii care trec la pubertate si e normal dovedit unor studii ca ei sa vor sa aiba relatii.Dar dumneavoastra stati linistita ca totusi nu e viata dumneavoastra si ei pot face ce vor.Ca le vin azi o idee mai tampita sau mai ciudata e alta dar o data ce o pun pe TPU e clar si logic ca ei stiu undeva ca nu procedeaza corect.

Nu va mai bagati in treaba lor. Daca simt o atractie pentru cineva e normal pentru varsta lor. Sincer acum, fiecare cu viata lui!
Cu toate ca nu sunt eu de mult pe TPU va zic atat! Nu va bagati in viata lor ca va mai treziti si cu vreo plangere la politie! Si poate fi si din partea mea daca mai aud batrani care se baga in viata strainilor!

| Fatamuntilor explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Facutul temelor, iesitul cu rolele, sau cu rolele e ok, atata timp cat au varste apropiate (cel mult 2 ani diferenta, dar si aici e discutabil)Si si bineinteles sa stie parintii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună ziua. Da, este o problemă și cu părinții. Ai mei de exemplu mi-au vorbit de lucrurile astea prea târziu, când deja le știam, dar desigur trebuia să mă prefac surprins. Iar la alții sigur e și mai rău, fie le zic la 18 ani când deja e ridicol de târziu, fie nu le mai zic deloc, ceea ce în fond e cam tot aia.
Consider că despre relații ar trebui să li se spună de pe la 10-12 ani, iar despre viața sexuală de la primele semne ale pubertății(adică tot cam pe acolo).
Pe de altă parte, nu aș da vina prea mult pe părinți. E greu să vorbești despre lucrurile astea și chiar dacă o faci, nu garantează nimeni că mesajul tău va fi auzit. Depinde mult în ce mediu stă copilul tău, adică ce prieteni are și pe cine alege să asculte. Poți știi toată teoria din lume, dar în mod conștient să alegi ceva greșit.

Am observat în jurul meu cum de prin clasa a 5-a mereu au tot fost "relații". Eu nu am vrut una, dar am crescut și am văzut relațiile de-a lungul anilor ale covârstnicilor cât și ale celor mai mari, căci mereu am avut prieteni mai mari, și am ajuns la concluzia că de la 16 ani poți avea o relație care deja să treacă de nivelul de joacă și pamflet și să aducă a ceva serios mânat de emoții reale. Deci până la vârsta asta e cam o pierdere de timp.

O relație e comuniunea aia în care vă înțelegeți cu adevărat. Sunteți de acord în multe lucruri, iar când nu sunteți treceți peste repede. Este prezent un sentiment de iubire care vă ține mereu împreună, iar acesta în unison cu înțelegerea vă fac să simțiți împreună cu celălalt și să știți când e cazul să râdeți și când e cazul să alinați durerea.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Voi edita intrebarea! Dar categoria e corecta!
Atata timp cat se cere un sfat, ma simt,, datoare'' ca si matur sa dau un sfat contructiv.Si nu ce vor ei sa auda!
Ai dreptate doar intr- o singura privinta! Oricum fac ce vor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

1.Da,stiu ca ati pus categoria corecta dar eu de obicei spun aproape tuturor asta deoarece multi se iau de persoane din aceasta cauza.
2.Stiu ca dumneavoastra doriti sa ajutati, dar decat sa incepeti sa va imbolnaviti mai bine nu mai intrati pe categoria aceea.Adica totusi, pana si nervii pot aduce boli
3. Poate am eu dreptate doar intr-o singura privinta dar eu doar am vrut sa ajut...

| Catrice a răspuns:

De parca toți adulții știu să-și asume/ce e aia o relație...

| Pnin a răspuns:

De unde sa stie? Sunt copii, se prostesc si ei. Mai ales daca nu au vazut relatii sanatoase la ei in familie. Aia care zic ca au 13 ani si vor sa faca sex sunt trolli. Daca ii urmaresti o sa vezi ca scriu prea corect pentru niste copii. Eu la 13 ani nu stiam ce-s diacriticele.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Nu e corect sa fac o comparatie generatia mea, cu cea de acum
Colegii erau colegi.MAI iesem impreuna, dar nu prea se auzea ce citesc acum!
Nu exista net, la tv nu primeam informatii, la scoala doar ce oferea manualul de biologie!
Acuma cu o tona de informatii, cu experinta celor patiti, Romania se afla pe un loc fruntas in randul mamelor minore!

| Fatamuntilor explică (pentru Catrice):

Tocmai! ar fi de preferat ca adolescentii sa invete din greselile adultilor!

| Fatamuntilor explică (pentru Pnin):

De unde se stie? prea multi copii care fac copii!
M-am gandit si eu ca poate fi troli! Culmea ca atrage cel mai mult atentia si face cel mare trafic!
dar poate si adevarat, nu?

| Fatamuntilor explică (pentru LilWatamaloon):

Bingo!
Despre asta e vorba!

| FantasyBoy a răspuns:

E absolut normal ca doi adolescenti de 14 ani sa aiba o relatie amoroasa, sa se tina de mana, sa se imbratiseaze, sa se sarute, sa se masturbeze impreuna, etc, insa ar fi de dorit ca pentru sex cu penetratie sa astepte pana pe la 16 ani, si obligatoriu, sa aiba educatia sexuala necesara(contraceptie, riscuri privind BTS, etc).
Varsta potrivita difera un pic(1-2 ani diferenta) de la adolescent la adolescent, insa nu poti numi normal ca o fetita de 9 ani sa fie nevirgina, sau dimpotriva sa ajunga virgina la 20 de ani! Exista un common-sense in privinta asta, dat de biologie, psihologie si desigur, de frecventa atitudinii intalnita intr-o comunitate.