| NimicImportant a întrebat:

Cn ma ajuta si pe mine cu o problema la mate; 3 funda ^^

Determinati numarul de cinci cifre care se imparte exact la 10 si indeplineste conditiile:
-cifra zecilor de mii este dublul cifrei sutelor;
-cifra sutelor este triplul cifrei zecilor;
-cifra miilor este cu 1 mai mica decat cifra zecilor de mii;
-suma cifrelor este egala cu 15

Răspuns Câştigător
| InLove a răspuns:

Uite asa : ABCDE e numarul, iar ca sa fie divizibil cu 10 ultima cifra trebuie sa fie 0, deci E=0
A=2xC A=6D
C=3xD
B=A-1 B=6D-1
asa, iar acum ca le ai pe toate in aceeasi unitate le aduni big grin
6D+(6D-1)+3D+D= 15 pe E nu il adunam ca e 0, deci nu are rost
A + B + C +D= 15

12D+4D-1=15 il adunam pe unu in membrul drept
16D=15+1
16D=16 de aici rezulta ca D =1 iar de aici rezulta ca A=6 B=5 C=3
D=1 iar E=0
deci numarul e 65310 6+5+3+1+0=15, si numarul se imparte exact la 10 : 65310/10 = 6531
deci indeplineste toate conditile, sper ca ai priceput cum se face big grin, si ca te-am ajutat! big grin

3 răspunsuri:
| Banannie a răspuns:

Iti spune ca nr este format din 5 cifre, deci il notezi cu ABCDE. Daca iti spune ca se imparte exact la 10 iti rezulta ca ultima cifra adica E=0. Cifra zecilor de mii (A) este dublul cifrei sutelor (C) => A=2c; Cifra sutelor (C) este triplul cifrei zecilor (E) => C=3D;
Cifra miilor (B) este cu 1 mai mica decat cifra zecilor de mii(A) => B=A-1. Suma cifrelor este egala cu 14 => A+B+C+D+E=15.
Din toate astea faci un sistem, apoi le inlocuiesti pe fiecare in functie de D => A=6D, C=3D, B= 6D-1, E=0, 6D+6D-1+3D+D+0=15 => D=1, A=6, C=3, B=5 => Nr tau ABCDE = 65310

| Banannie a răspuns:

Cine mi-a dat nefolositor si stupid? Problema e exact cum am facut-o eu si am rezolvat-o prima angry

| NimicImportant explică:

Eu ti-am dat folositor si inteligent =]]
[banannie]