| anonim_4396 a întrebat:

Cn stie informatii despre scara fahrenheit?

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

S-a folosit alta substanta in momentul in care s-a facut scara... La scara Celsius s-a folosit apa cu punctul de inghet 0 grade si punctul de fierbere 100. La Fahrenheit s-a folosit alta substanta (nu mai stiu exact care), s-a notat de 0 la 80... S-a impartit in 80 de parti egale intervalul respectiv... Si nu se prea foloseste la noi. Regula de conversie intre scara Celsius si cea Fahrenheit este : F=1, 8xC+32

cami
| cami a răspuns:

Eu stiam ca sunt gradele Fahrenheit...
uite happy
Formule pentru transformarea temperaturii exprimată în grade Celsius Convertire din în Formulă
Celsius Fahrenheit °F = °C × 1, 8 + 32
Fahrenheit Celsius °C = (°F – 32) / 1, 8
Celsius Kelvin K = °C + 273, 15
kelvin Celsius °C = K – 273, 15

| covexrobu a răspuns:

Este o diferenta de 32 de grade intre cele doua adica fahrenheit si celsius.

| andreea_8479 a răspuns:

Scara de temperatura introdusa in 1714 de Gabriel Fahrenheit si care a fost utilizata in mod curent in tarile anglo-saxone pana in anii 1970, cand a fost inlocuita de scara celsius, in vederea alinierii cu restul tarilor de pe glob. Pe scara Fahrenheit, intervalele se masoara in grade (°F); °F = ( °C ´ 9/5) + 32.

| Mo a răspuns:

Scara de temperatura introdusa in 1714 de Gabriel Fahrenheit(de unde si numele) si care a fost utilizata in mod curent in tarile anglo-saxone pana in anii 1970, cand a fost inlocuita de scara celsius, in vederea alinierii cu restul tarilor de pe glob. Pe scara Fahrenheit, intervalele se masoara in grade (°F); °F = ( °C ´ 9/5) + 32.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o scara