| mat31new a întrebat:

Concurs pentru funda!

Cand a trait Vlad Țepeș si care a fost cauza decesului?

Răspuns Câştigător
| ChaseTheMonster a răspuns:

Heii. Vlad Țepeș n. noiembrie/decembrie 1431 - d. decembrie 1476.
Moartea domnitorului
Există multe versiuni privind decesul lui Vlad Ţepeş, dar toate au aceeaşi bază. Cea mai populară versiune este următoarea: Vlad Ţepeş a murit în pădurea Colţul Boleşti, aproape de Bucureşti, capitala României. Acolo se află un mic lac numit Lacul Vrăjitoarelor, loc mereu înceţoşat, unde trăsnetele şi fulgerele lovesc deseori pădurea. Animalele nu ating niciodată apa, iar oamenii vorbesc o mulţime de lucruri ciudate care se întâmplă acolo.
Vlad Ţepeş a fost surprins de rivalul său Laiotă Basarab şi a fost ucis în timpul luptei. După cum reiese din documentele lui Ştefan cel Mare "necredinciosul Basaraba se întoarse şi îl găsi singur (deci părăsit de boieri) şi-l omorî".
A fost asasinat la sfârşitul lunii decembrie 1476. Corpul său a fost decapitat şi capul trimis sultanului, care l-a aşezat într-o ţeapă, ca dovadă a triumfului asupra lui Vlad Ţepeş. S-a emis ipoteza ca ar fi fost îngropat la Mănăstirea Snagov, pe o insulă din apropierea Bucureştilor. Examinările recente au arătat că „mormântul" lui Ţepeş de la mănăstire conţine doar câteva oase de cal datate din neolitic şi nu rămăşiţele adevărate ale domnului valah. După opinia reputatului istoric Constantin Rezachevici, mormântul acestuia ar fi pe locaţia Mănăstirii Comana, ctitoria voievodului.