| croissant a întrebat:

Conteaza daca lucrezi in mall sau intr-un cabinet veterinar sau oriunde in alta parte atata timp cat este un job cinstit? Va alegeti iubit(a) in functie de ce meserie are?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Anumite meserii atrag un anumit fel de oameni. De exemplu cei care lucreaza in IT te astepti sa fie calmi si cu multa rabdare. Un artist te astepti sa aiba un sti de viata mai boem. Nu imi aleg iubitul in functie de meserie dar in general evit personalul medical (medici, asistenta, fizioterapeut, etc) fiindca eu sunt medic si nu vreau sa facem diagnostic diferential in timpul cinei romantice sau sa vin acasa si sa ma intimpine cu "Bine ai venit, cati pacienti ti-au murit azi?" (din cauza specializarii mele din pacate se intampla foarte des). Iubitul bunicii mele (au amadoi 70 de ani, e foarte dragut) e din domeniul militar (pensionat, desigur) si e genul de persoana care se trezeste in fiecare zi la 7 dimineata si stie exact ce face si la ce ora pana cand se pune inapoi in pat seara. Nu cred ca sunt toti chiar asa dar el e singur ul pe care il cunosc.

37 răspunsuri:
| FreedomAli a răspuns:

Depinde pe cine întrebi. Părerile oamenilor aunt diferite şi este bine să fie aşa. Pe mine unul nu mă deranjează atâta timp cât mă înţeleg cu acea persoană şi mai ales dacă o plac. Dar exista oamenii pe care îi intereseaza asta, ba chiar este un criteriu după care se ghideaza atunci când îşi cauta un partener.

| Eireann a răspuns:

Iubitul meu e barman si in general cand imi povrsteste despre ca s-a intamplat la munca e amuzant, nu tragic. Are program destul de haotic dar si eu am la fel, deci e ok si fiecaruia ne place meseria noastra deci nu ne plangem (am avut un fost care vorba non stop despre cat isi uraste serviciul) si daca vreau un mojito sau alt cocktail... Imi zice sa mi-l fac singura ca el e in afara programului.

| Endoryus a răspuns:

Trebuia sa adresezi intrebarea doar fetelor/femeilor. Nu sunt multi barbati care 2 bani pe munca ei, atata timp cat munceste si nu sta degeaba. Pe cand la femei e cu totul alta poveste. Da, stiu. Vor veni toate prefacutele site_ului sa zica, ca munca lui nu conteaza. Tot alea care fac misto de unu ca face munca de jos daca nu e doctor sau avocat laughing

| lorix a răspuns (pentru Endoryus):

Taci ca daca dau pe-aici si-ti citesc rasp. se simt dar de comentat n-o sa o faca ca ar insemna sa se impuste singure in picior si stiu si ele asta mai bine laughing.

| Endoryus a răspuns (pentru lorix):

Nu cred ca se simte vreuna.

| Adry05 a răspuns:

Acum... eu urmează să-mi termin niște studii, o licență, un masterat, pot să par cum o-i părea dar nu cred că aș ieși cu un muncitor necalificat.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Dar... aș ieși de exemplu cu un tip, dacă se încadrează la întrebare, care are un curs calificat de hair styling, barman, bucătar și altele de genu și câștigă decent din asta

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Nu a sunat deloc superficial ce ai zis. Serios.

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

Momentu ăla când nu-ți dai seama dacă acel serios chiar înseamnă serios sau doar întărește o ironie rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Wow, cum ți-ai dat seama? nu mă, vreau pe unu să câștige aproximativ la fel ca mine, logic că nu mi-aș lua unu prost, da unu deștept cred că ar munci să aibă și un job decent dacă tot îl duce capu, zic și eu.
Anyway, am deja iubit care îndeplinește foarte bine ce caut la un bărbat, și poți sta liniștit că e și foarte deștept și câștigă și bine happy Dacă ai standarde, ai și ce trebuie lângă tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,contează.Mai puțin partea cu job cinstit, mai mult aia cu ce lucrează.Si dpdv al banilor, si al studiilor.
Job cinstit e si măturător de strada, dar totuși n-ai vrea sa iesi cu unul, nu? Nu ca n-ar fi o munca onesta sau mai puțin demnă.E ceva firesc sa nu vrei, e ipocrizie sa pretinzi ca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu job-ul ci cat vrea sa se sacrifice pentru fericirea mea. Am văzut "destule" femei care nu le-a interesat job-ul lui pe moment dar s-au sacrificat pentru ai îndeplini visul și acum ele trăiesc bine mersi mai bine decât o făceau inainte și el doar aduce banii laughing

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Și dacă era cum zici tu iubitul tău dar câștiga cu 50% mai puțin decât tine, ce făceai?
Să câștige 50% din cât câștigi tu toată viața, așa să fie mereu. Tu să ai mai mult și el mai puțin.

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

Mă, în momentu ăsta putea foarte bine să câștige atât pentru că e o persoană foarte ambițioasă ca și mine și sigur nici el nu se mulțumea cu puțin și lupta să câștige cât merită. Adică ce om să fii să fii tânăr și să nu te lupți să câștigi și mai bine decât o faci deja dacă poți?

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

Iar asta mi-a dovedit-o deja, deși are un job plătit foarte bine pentru vârsta, pregătirea și experiența lui încă se duce regulat la interviuri să caute și mai bine. cu o asemenea ambiție pe care să și-o pună în practică mi-aș lua și să fie spălător de mașini în prezent.

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Mă, fiecare om evoluează cum poate pe orice plan, lasă asta.
De ce nu răspunzi direct la întrebare?

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Păi așa zi laughing

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

A iar asta cu 50% e discutabil. Dacă e să iau eu 3000 de lei și el 1500 adică minimu pe economie aproximativ dacă nu mă înșel, atunci practic aș fi cu un muncitor necalificat nu? Aș vrea să vă văd cum a zis și @Hecate pe voi după ce vă terminați niște studii și câștigați o anumită sumă prin munca depusă și la școală și la job dacă vă simțiți atrași și ieșiți cu cineva cu 10 clase

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Poate să aibă și facultate și să câștige puțin, lasă asta.
Deci i-ai da jet rolling on the floor))

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

Poate, normal, dar unu cu facultate are clar mai multe șanse să aibă un job mai bine plătit decât unu cu 10 clase, hai să nu fim ipocriți.

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Ideea e că totul e despre bani și nu despre iubire, caracter și de astea.
Pe primul loc e banul. Nu caracterul. Aia voiam eu să zic pe aici.

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu e adevărat deloc. Eu nu-s cu al meu pentru bani și niciodată n-o să fiu cu el sau oricine altcineva pentru bani. Tocma de ai mi-am făcut niște studii ca să mă pot întreține oricând singură. Ideea e că am așteptări de la bărbatu de lângă mine să fie și el la rându lui, capabil să se întrețină singur și să câștige o sumă aproximativă cu a mea ca în momentu în care ne întemeiem o familie să nu existe vreodată discuții sau senzații de inferioritate și să oferim familiei în mod cât mai egal ce merită. Sunteți ipocriți de-a dreptu când susțineți că situația materială a cuiva nu contează deloc, nu vă văd ducându-vă să vă dați la o cerșetoare pe stradă, în schimb imediat vă duceți la una îmbrăcată frumos și curat, și îmbrăcămintea aia tot cu bani o ia că nu-i pică din cer.
Dacă după tot ce am zis tot ce-ai înțeles e că eu caut fix banii... pnm laughing n-ai decât să crezi ce vrei, eu nu-mi renunț la standarde pentru ce zic unii pe TPU care nu au stat cu mine la o masă în viața lor. cu standardele astea am un bărbat aproape perfect lângă mine de care sunt foarte mulțumită. N-aveți decât să vă mulțumiți voi cu oamenii pe care nouă ne scoateți ochii că cică nu-i vrem.
Și cu asta am încheiat, am dat destule detalii, deși n-avea rost, credeți ce vreți laughing eu și persoanele de lângă mine știm adevăru și pentru mine e suficient. Părerea unor străini pe net nu mă încălzășete sau răcește cu nimic

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Pe primul loc e banul, apoi urmează restul.
Nu am zis că stai pentru bani cu el, am zis pe ce pui preț într-o relație, pe ce pui cel mai mult preț.
Și așa sunteți destule, măcar tu nu ești întreținută.

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu pun CEL MAI MULT preț pe asta, PUN PREȚ pe asta, e o diferență.

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

Da cam pe ce loc se încadrează banii? Dacă nu ai sta cu un tip ce câștigă jumate din cât câștigi tu.

| Adry05 a răspuns (pentru Jus7t):

Un 5-6 din 10 să zic.

| Jus7t a răspuns (pentru Adry05):

laughing da adry zero cinci, bine adry zero cinci.

| Dalmore a răspuns:

Nu l-am ales pentru profesia lui, ci pentru caracter, valori comune etc, dar sunt mândra că are studii serioase și job respectabil. Dacă s-ar răzgândi și s-ar apuca de altceva, l-aș susține, dar nu cred că o să fie cazul.

O singură data am ieșit cu un tip care nu avea bacul și avea un job mediocru. Mi s-a luat de el după ce s-a laudat că are o muncă ușoară, unde nu face nimic toată ziua și că își caută ceva mai ușor de atât...
Am avut joburi mai grele decât ale lui și nu m-am plâns. Eu, femeie. Și el, bărbat la 1.95, stătea pe scaun toată ziua degeaba și se smiorcăia.
De atunci am stabilit că nu-mi trebuie leneș.
Munca e munca, o apreciez, dar alfel te simți la brațul unui bărbat inteligent, ambițios, care îți oferă siguranța unui viitor serios.

Lucratul în mall e ok, până la 25 de ani. Maxim. După, daca te duce capul, mai evoluezi și tu.

| blackno1 a răspuns:

Mica burghezie nu e mai sus ca aia care lucreaza in mall. E o iluzie dezgustatoare