| socipath63092 a întrebat:

Cred in foarte multe teorii conspirationale cu dovezi clare...de ce oamenii pur si simplu resping acele dovezi chiar daca nu au argumente logice, DE CE? Este frustrant, macar zi un motiv pentru ca nu crezi ca sa ma luminezi si pe mine.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ar avea in spate dovezi clare, nu ar mai fi teorii. E dreptul tau sa crezi in ele si e dreptul celorlalți sa le respingă. Daca dreptul celorlalți de a respinge astfel de teorii îți generează tie frustrări, crede-ma ca la tine e problema, nu la ceilalți.

| socipath63092 explică (pentru regis):

Nu ca nu cred ei, ma enerveaza ci faptul ca nu aduc dovezi clare care sa distruga dovezile mele..atunci as renunta intr-o secunda la acea teorie a consiparatiei.

| regis a răspuns (pentru socipath63092):

Hotaraste-te, initial te frustra respingerea, acum te enervează ca nu aduc dovezi care sa îți distrugă dovezile. In final nu prea contează ce te frustrează si ce te enervează, e dreptul tau sa crezi in ce vrei si dreptul celorlalti sa fe ignore. Sau poate ca si noi credem, dar am conspirat cu toții sa negam asta, numai ca sa te enervam.winking

| socipath63092 explică (pentru regis):

Esti foarte amuzant sa imi bag **** in ma ta

| Raven a răspuns:

Depinde la care din ele te referi și oricum, nici adepții teoriei conspirației nu cred contraargumentele cu care lumea încearcă să-i combată. Dacă tu ai crede în Craniile de cristal și eu ți-aș spune că s-a dovedit faptul că acel craniu Mitchell-Hedges este un fals, atât prin mijloace științifice cât și prin studierea unor documente care dovedesc că a fost cumpărat în 1943 de la un colecționar, nefiind descoperit în 1934 în ruinele unui templu, m-ai crede? Ai renunța la teoria asta? Mai mult ca sigur că nu, vei prefera să crezi în continuare că cineva, undeva, mușamalizează cazul din motive necunoscute.

| socipath63092 explică (pentru Raven):

Nu sunt genul ala... daca o teorie se dovedeste a fi fake cu tot cu argumentele si dovezile lor as abandona acea teorie

| Plato a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic sa umbli dupa conspirații, o sa fii doar un om dubios si paranoic.
Hitler a murit, Michael a murit, Ceausescu a murit, gata. Nu e nimeni in Cuba, nu a descoperit nimeni secretul tinereții eterne.

Mai bine concentrează-te pe altceva, daca iti plac informatiile.

| socipath63092 explică (pentru Plato):

Nu imi plac teoriile complet fara logica ca cele mentionate de tine

| AC4S4 a răspuns:

Teoriile conspirationiste nu au dovezi. Au doar argumente, ipoteze nedemonstrate.

| socipath63092 explică (pentru AC4S4):

Te inseli, unele au si filmari video ca dovada... si multi experti in efecte speciale spun clar ca nu sunt fake

| Rd79 a răspuns:

Te referi la Flath Earth?

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu au un raspuns sigur si multa lume pana nu vede nu crede.