| MonAmies a întrebat:

Credeti ca abilitatea de a desena se poate crea pe timpul vietii? Sau doar talent innascut

Răspuns Câştigător
| IQ a răspuns:

Este o ablitate pe care, cu exercitiu, ti-o poti perfectiona.Bafta!

4 răspunsuri:
| Scarlettt a răspuns:

Acum o sa-ti spun din propria mea perpectiva. Oamenii de aici care spun ca nu exista talent, ci doar il dobandesti, ESTE FALS! Eu mereu am fost un total dezastru la desen la scoala, pe cand restul copiilor de varsta mea desenau mai frumos! Este logic ca pe parcursul vietii iti umbunatatesti talentul practicand si invatand, dar daca nu te nasti cu acel talent catre o anumita ramura, degeaba practici.

Iti spune o persoana care ai putea-o foarte bine s-o trimiti in mina la munca, decat sa o pui sa deseneze ceva simplu. Sunt pur si simplu anitalent la desen! Sunt oameni care se nasc cu mult talent iar altii cu talent mediu la ceva...

| corbulalbrosu a răspuns:

Talentul este ceva cu care te nasti. Abilitatea dea desena ti-o poti perfectiona daca esti indrumat de cineva care stie sa o faca

| Wøodenpints a răspuns:

Nu există talentu cu care să te naști. Talentul în sine nu poate fi definit. Cine se pricepe într-un domeniu mai bine decât ați oameni, a dedicat o bună bucată din viață să se perfecționeze și să ajungă la un anumit nivel.
Asta cu talentul nativ este o născocire cretină a unor oameni mediocri ce n-au reușit să exceleze în nimic și nu pot recunoaște că n-au depus destul de mult efort în direcția aia și să-și asume vina.

| AnarchyUK a răspuns:

Talentul este noroc.
Nu alegi dacă îl ai sau nu. Cineva care urăște tot ce este legat de artă poate avea talent la desen, iar altcineva care iubește arta poate fii mai mult decât stângaci când vine vorba de pictură.
Însă, atât cel care s-a născut talentat, cât și persoana mai stângace și slabă din acest punct de vedere, dacă nu lucrează intens pentru a se perfecționa, nu vor face absolut nimic.
Talentul este asemenea unei pietre valoroase neșlefuite. Dacă nu te folosești de el la maxim, devine inutil. În schimb, dacă cel mai nepriceput muncește și își dorește să reușească în pictură, va întrece cu siguranță pe oricine dacă e posibil, fie el cu talent sau nu.