| yuly_6695 a întrebat:

Credeti ca actuala criza mondiala este naturala sau artificiala ( a fost creata special de cineva )?
Care este parerea dumneavoastra si cum ar trebui sa procedam ca sa simtim criza cat mai putin, dar sa si iesim din ea?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o criza creata si intretinuta.

8 răspunsuri:
| want2bMajestic a răspuns:

Andreicatali# cm poti zice ca a fost influentata de catre evrei? ei nu au nici o legatura... sunt multe speculatii...la fel a fost si cu turnurile gemene din 11 septembrie 2001. se vehicula ca americanii din cauza ca erau la maxim cu bursa si cu economia.trebuiau sa revina la normal...asa ca au recurs la autodistrugere. ceea c eu nu cred. la fel este si cu criza aceasta.

| Parintele a răspuns:

Andreicatalin ai grija ca sunt cativa evrei suparaciosi pe site. unul chiar m-a amenintat pe privat ca va depune o plangere impotriva mea pentru ca am dat un raspuns care viza contextul politico social din anii 40 ...ca sa vezi... tiganii nu se mai supara cand sunt injurati si nici noi romanii cand suntem victime ale antisemitismului in Europa, dar evreii sar mereu de cur in sus si fac presiuni si ameninteri.

| greg a răspuns:

A fost creata de evrei, pentru a forta statele sa faca imprumuturi.Nu le mai ajungeau banii happy

| greg a răspuns:

Eu asa am informatii de la cei care se pricep si asa si reiese dupa ce toate statele se chinuie acum sa faca imprumuturi.

| anonim a răspuns:

A fost creata artificial.scopul nu mai conteaza, oricum ne depaseste cu siguranta.problema este ca sufera tot omul de rand, iar cei bogati...,

| anonim a răspuns:

No god-hahaha.asta ca nu ma lasa sa pun numai un mutunache fara sa mai si scriu ceva.

| Timishan a răspuns:

Criza e artificiala.Ca sa fi fost naturala, trebuia sa fie cel putin o catastrofa naturala; o pandemie, un meteorit deloc de neglijat cu urmari in agricultura si mediu, un accident nuclear grav la o centrala electrica de gen, s.a.m.d.Pana si Gemenii au cazut regizat.La fel ca si intrarea Americii in razboi (in cel de-al II-lea razboi mondial), cand si-au fabricat atacul de la Pearl Harbor lasand sa fie loviti, pentru a avea credibilitate si legimitate, asa si cu intrarea in Irak, au gasit o "solutie", sa aiba sustinerea populatiei si a celor iubitori de americani.Parerea mea este ca, specialistii lor in resurse naturale i-au spus lui Boschet ca nu mai este cine stie ce in "galantarele" Pamantului, iar acesta a actionat egoist.Pe de-o parte, afacerile cu petrol (sa-i mai iasa niste bani), dar cel mai mult, consider ca a tinut sa opreasca avantul mondial in dezvoltarea sa (sa nu se mai pape asa de repede petrol), si a franat acest lucru, pentru a ramane cat de mult posibil mai departe puterea mondiala in curtea lor, prin armata (doar navele lor si avioanele si toate fortele terestre sunt pe petrol), deci, sa se mai poata impuna inc-o vreme.Foarte multi lideri ai lumii (inca din antichitate), au suferit si sufera de o forma de paranoia, insa, iresponsabilitatea ce deriva din aceasta, i face sa nu observe, ori sa gaseasca ca fiind natural, felul in care actioneaza.Cand conducatorii lumii vor ajunge acolo unde sunt dupa doua teste (cel electoral, si unul psihologic amanuntit, cu specialisti alesi tot de oameni), atunci va fi liniste si pace, si vom fi pe drumul bun.Si, cred la randul meu, ca sunt si evrei din America ce si-au bagat nasul in ce este acum.Pe langa altii, au si ei "feliuta" lor. Poate nu direct din Israel, dar in mod cert sunt si membrii ai "poporului ales".winking Nu spun ca sunt de acord cu ce au patit ca neam in cel de-al II-lea razboi mondial, dar se vede treaba ca dupa acele atrocitati, nu si-au etalat un principiu sanatos de viata, chiar Biblic stiut si de noi; MODESTIA! tongue Eu ma simt ofensat pentru ca ei se cred "poporul ales", si din ce am aflat despre ei, nici pe departe nu sunt niste mielusei (iar acele documentare sunt facute chiar in America, de catre cetateni americani), iar daca eu am tras o concluzie, si mi s-a prezentat ca nu sunt "cuminti" ca natie, inainte sa se lege de mine, un biet om de rand, un roman, sa faca bine sa dea in judecata cei care chiar i "defaimeaza" si-i discrimineaza, ...saracutii de ei.Cine stie ca la ei in Israel este OBLIGATORIU sa dai bacsis, cam la orice?, cine stie ca ei au nu stiu ce sarbatoare in care nu trag apa la toaleta, dar cheama pe vreun palestinean s-o faca in locul lor?, ...si cate sunt. Te doare mintea de "alesi" ce sunt.Intr-adevar, ALESE maniere. laughing tongue

| prettyodd a răspuns:

Criza s-a declansat in urma atacurilor de pe 11 septembrie 2001. Firmele care asigurau Turnurile Gemene, era evident ca nu aveau cum sa acopere pagubele, avand in vedere valoarea lor. Si probabil s-a declansat un fenomen Domino, iar incetul cu incetul mai multe firme de asigurari au clacat.

Criza mi se pare ca panicheaza pe oricine. La o adica, multi renunta la cumpararea unor bunuri din cauza ca " Nu is bani. E criza mon cher." Nu cred ca in Romania ar fi asa grava situatia.

Singura mea teama vizavi de criza ar fi izbucnirea unui razboi. :-s