| Florin_Andrei_1999_4ue0 a întrebat:

Credeti ca as avea sanse sa ma transfer de la profilul Electronica-Automatizari la Matematica-Informatica? Abia am trecut clasa IX

Răspuns Câştigător
| Severian_Amihaeisei_1979 a răspuns:

Salut Florin.
Sunt la același profil ca al dau doar că în clasa a 10 a. Acest profil se ocupa cu calculatoarele. Ce înveți tu aici lucrezi pe partea de hardware dar si software. In clasa a 11 a, vei intra in pâine cu calculatoarele ( rețele de calculatoare, etc ).
In paralel am inceput sa fac cursuri de programare ( c# (codeacademy) iar pentru c++ recoamnd (wellcode).
Avantajul la acest profil este că la bacalaureat, la fizica îți va da mai ușor față de cei de la mate info. + ca tu ai avantajul că faci și practica.
După primirea diplomei că ai absolvit bacu, te vei putea duce la orice facultate.
Revenind la întrebarea ta. Da, te poți transfera. Dar îți recomand să nu o faci fiindcă sunt asemănătoare profilele. Trebuie sa depui o cerere de transfer la doamna/u director după care trebuie sa dai niste diferente ( sau mai este posibilitatea să nu )