| ForbiddenLove a întrebat:

Credeti ca e greu sa canti la chitara? Ieri am primit o chitara dar nu stiu sa cant insa vreau sa invat. Voi stiti sa cantati?

Răspuns Câştigător
| Sapphire a răspuns:

Este foarte greu. Prima oara trebuie sa stii multa teorie ca sa te apuci sa canti cantece la chitara. Trebuie sa stii corzile, denumirile lor, notele de pe freturi, etc. Cel mai bine e sa te duci la un profesor sa te invete. Daca vrei sa o faci singura risti sa folosesti anumite tehnici care nu sunt corecte si usoare.
Am si eu o chitara, insa s-a cam pus praful pe ea. Nu am avut timp sa invat sa cant la ea bine. Stiu doar un cantec...

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Nu stiu sa cant dar imi doresc de cativa ani de zile sa-mi cumpar una si sa invat sa cant. Daca iti place si-ti doresti nimic nu-i greu

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu e foarte greu dar e destul de complicat. Sunt câteva chichiţe.
Du-te la un profesor şi dacă nu ai prea mulţi bani, du-te doar câteva şedinţe şi roagă-l să te înveţe măcar acordurile de bază şi notele de pe griff şi apoi înveţi şi singur(ă) acasă după tabulaturi, etc.
Succes!

| foxi a răspuns:

E destul de greu, trebuie mult exercitiul si ureche muzicala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar asa de greu sa inveti la chitara. de exemplu eu am invatat in 3 saptamani si stiam bine si nu m-a invatat nimeni. eu am fost profesorul meu