| Emitzu95 a întrebat:

Credeti ca jocurile pe calculator au o influenta negativa asupra copiilor? Cu cat dati raspunsuri mai extinse cu atat ma veti ajuta mai mult pentru ca am de facut un eseu despre acest subiect si vreau sa aflu parerea altor oameni. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DavidTTwowTT a răspuns:

Eu sicner nu cred ca au o influenta negativa, o influenta au, dar nu neaparat negativa. Gandeste-te ca acestor copii li se dezvolta imaginatia, creativitatea, intelectul si multe alte ramuri ale creierului uman, la care nu cred ca ar fi ajuns cu "tarana si nisip" laughing. Excesul, bineinteles strica, nu spun ca pe langa calculator nu au voie sa citeasca o carte sa invete ceva nou. Dar odata cu dezvoltarea tehnologiei, copii se dezvolta si ei mai mult si mai mult. Adevarat, ca sunt oameni care nu si'au dezvoltat mintea cu ajutorul calculatorului. Cu cat fluxul acesta al tehnologiei creste copii vor creste si ei, in interes si in curiozitate, mai mult si astfel totul va evolua si totul va fi intr'o continua crestere.

big grin Sper ca te'am ajutat big grinwave
Bafta!

3 răspunsuri:
| Andreutzaaandreea a răspuns:

Depinde de joc, unele sunt educative pe cand altele nu

| alinushlally a răspuns:

Din placerea de a te juca pe calculator ai renunta la lucrurile utile care ar trebui sa faca parte din cultura generala a fiecarui om. Din placere, jocurile online devin obsesie. Nu este acelasi lucru ca atunci cand erai mic si jucai baba oarba in fata blocului/portii cu prietenii. Cu jocurile online risti sa fii "legat la ochi" de realitate, risti sa pierzi timp ceea ce nu vei regreta decat atunci cand va fi prea tarziu. Calculatoarele si in general tehnologia isi pierde rolul cu care a fost creat, si anume cel de a ajuta cu informatii sau de a ne relaxa in timpul liber. Adolescentii uita scopul cu care au fost create calculatoarele si le folosesc intr-un mod in care nu le este atat de folositot pe cat cred. La ce ne ajuta jocurile? De fapt, intrebarea e..ne ajuta la ceva jocurile? Desigur, cum sa nu?! La pierderea timpului. In timpul in care noi nu facem nimic altceva decat sa ne jucam si sa ducem la procesul jocului "moca" a distrugerii ochilor, parintii nostri muncesc pentru noi, isi zbarcesc mainile si-si obosesc picioarele doar si numai pentru noi. Sau bunicii nostri uita de varsta pe care o au si-si delimiteaza timpul de viata ramas. Detaliaza influentele negative pe care le aduce calculatorul/jocurile [socializarea online cu prietenii/ pierderea timpului/distrugerea ochilor/injuriile cand te infuriezi ca a castigat altcineva decat tine] si intre ele povesteste si despre ocupatiile celor care nu stau la pc la fel de mult ca noi.

| Emitzu95 explică:

In special, cele online.