| catutzza a întrebat:

Credeti ca la bebelusi, la 3 luni este normal sa le iasa dinntisorii? cel mai bun si rapid raspuns. funda

4 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Da este cu totul normal cat timp acel dintisor este micut.Dar uite citeste asta cum se poate face aparitia dintisorilor: http://www.utilecopii.ro/......lui/5410/.
Pa, pa!

| AlexC a răspuns:

Primii dinti apar la varsta de 6-8 luni, de obicei apar incisivii mediani inferiori si apoi la interval de aproximativ doua luni unii de altii, apare cate o pereche noua de dinti, in ordinea urmatoare: incisivi mediani superiori, incisivi laterali superiori, primii molari inferiori, canini superiori, canini inferiori, a doua pereche de premolari superiori si inferiori; in total 20 de dinti temporari, repartizati dupa formula:

Maxilarul superior 2 Molari - 1 Canin - 4 Incisivi - 1 Canin - 2 Molari
Maxilarul inferior: 2 Molari - 1 Canin - 4 Incisivi - 1 Canin - 2 Molari

In ordinea aparitiei dentitiei sunt posibile unele schimbari si intarzieri de 1-3 luni, fara semnificatie patologica.
Dezvoltarea normala a dentitiei depinde de aportul alimentar (proteine, calciu, fosfor, vitamine), de cantitatea de floruri, de secretia glandei tiroide, de ingestia unor medicamente si de pastrarea igienei bucale.
Poate mugurii dentali ii sunt mai dezvolati.Trebuie sa inrebi un medic dentist!

| Sperietoarea a răspuns:

Nu este normal pentru ca este prea mic.

| CuTeGiRlDya a răspuns:

Nu cred