| d3javw a întrebat:

Credeti ca ne putem mari IQ-ul?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

IQ este o,, unitate de masura,, a gradului de inteligenta nativa.Acesta poate creste prin dezvoltarea capacitatii de a stapanii logica, nu memoria.Practic este un indicator care arata suma capacitatii intelectului nativ si a capacitatii de aplicare a cunostintelor acumulate, deci poate fi imbunatatit prin ordonarea gandirii.

9 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Da, dacă nu am mai fi aşa idioţi şi am pune mâna să citim câte o carte! big grin şi am face câteva exerciţi la matematică!

| TheAce a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca exista o multitudine de tipuri de inteligenta. Exista inteligenta artistica, sportiva, spatiala, emotionala etc. IQ-ul masoara in general doar cateva tipuri de inteligenta, in principal cea matematica aplicata, logica si de atentie si reactie. Drept urmare, IQ-ul nu este relevant intr-o proportie prea mare. Cu toate acestea el poate fi modificat, ce-i drept nu extrem de mult, pana intr-o marja de 10-15 unitati in sus sau in jos, cu ajutorul unor exercitii specifice. Un IQ mare insa fara un EQ mare si nu numai insa nu valoreaza mai nimic.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună ziua, orice persoană se poate schimba dacă vrea problema este ca mulţi îşi dă seama prea târziu. Sigur depinde şi vârsta dar cu voinţa necesară şi timpul bun totul se schimbă.
O zi frumoasă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| IncorrectUsername a răspuns:

Da...

| Kamiichu a răspuns:

Da, de ce nu? thinking

| Dudyy a răspuns:

Iq-ul nu este ceva concret, se poate marii sau scade in functie si de anii sau de atentie...

| Riderx1 a răspuns:

Citesti, inveti, aplici, gandesti logic... urmezi pasi astia si da rezultate happy

| GumiFreeStyle a răspuns:

Da! Deoarece a aparut marea scadere de IQ asat inseaman ca o si poti mari.
IQ scade deoarece mai demult oameni trebuiau sa gandeasca ca sa supravietuiasca.Iar acum gandesc doar e sa sa ia din frigider de dimineata sau sa bea apa acum ca poate is e face sete sau nu sau nu mais tiu eu ce.

Concluzie:Iti poti mari IQ facand diverse situati.
Exerxand unele probleme pe la mate de cand erai mic pana ajungi la ce practici pana acum.Incencad ca faci probleme din orce lucru banal ep acasa.Gen cand aprinzi becul cum se face acea traversare intr-un timp atat de scurt pana ajunge electricitatea la bec...ect.

Funda!?