| greencookie a întrebat:

Credeti ca prietenia dintre un baiat si o fata in timpul adolescentei este una de durata?
vreau sa spun, daca unul dintre ei se simte atras (se indragosteste) de celalat, merita incercata o relatie ("amoroasa") sau e mai bine sa isi vada de treaba, pentru a nu risca sa deterioreze sau sa distruga "prietenia"?
Dar daca prietenia a aparut in urma unei "tentative" de relatie amoroasa?

Răspuns Câştigător
| Nightfall a răspuns:

Daca doar unul dintre ei e atras de celalalt, atunci o relatie de dragoste nu isi are rostul. In cazul acesta parerea mea e ca ar trebui sa ramana prieteni. Singurul lucru absolut necesar pentru ca o relatie de dragoste sa reziste e ca ambii parteneri sa iubeasca. Doar cu atat si fara nimic altceva, o relatie poate rezista, insa doar cu lipsa acestui lucru, chiar daca orice altceva exista, relatia e sortita esecului. Cel care iubeste dintre cei doi, ar trebui in acest caz sa inteleaga asta si sa nu actioneze din egoism, daca intr-adevar isi doreste ceva adevarat.

Cat despre prietenia formata in urma unei incercari de dragoste, nu am trecut printr-o astfel de situatie ca sa vorbesc din experienta si nici nu cred ca voi avea parte. Nu cred ca e posibil ca cei doi sa mai fie intr-adevar prieteni, insa relativ apropiati, da, desi si asta e foarte dificil. In cazul acesta, parerea mea e ca depinde foarte mult de cei doi.

2 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Nu, sincer nu este. Dragostea in adolescenta e mai mult atractie fizica.Adica e varsta cand incepi sa te dezvolti, faci cunostinta cu noi sentimente, doresti sa experimentezi si incepi sa te formezi ca si om.Va trece mult pana sa descoperi intelesul cuvantului dragoste.pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint cazuri in care cei doi ramin prieteni dupa o relatie,. sunt sigura ca ei nu sunt prieteni ca inainte dar totusi se inteleg bine, ...cit despre prima intrebare nu cred ca merita de incercat,(asta iti spun din propria experienta)poate si va fi ceva intre ei, dar nu in acea perioada, ...trebuie sa astepti caci timpul le pune la locul lor pe toate,.