| croissant a întrebat:

Credeti ca trecutul trebuie sa ramana in trecut?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Da, de exemplu nici tu nu mai esti aceeasi persoana care a pus intrebarea. Sa zicem iti amintesti un moment trist, este la trecut, corect, dar si sentimentele pe care le aveai atunci legat de momentul respectiv s-au schimbat. Daca ai retrai acel moment l-ai vedea deja printr-o alta perspectiva deoarece vrand ne-vrand inveti ceva din experientele trecute. Daca ai crea o situatie similara cu un punct in trecut la fel, nu va fi aceeasi, multi factori deja s-au schimbat.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cateodata trecutul ramane neuitat

| Andreeush a răspuns:

Depinde, sunt cazuri în care nu poți să scapi de el.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da.
Dacă nu poți să-l uiti, ridică capul, rânjește și speră că vei reuși. Rânjetul ți se va transforma încet, încet în zâmbet, dacă ai cu cine să te distrezi și/sau ce să faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Trecutul determina prezentul si îți permite sa anticipezi viitorul.Ar trebui sa-l uiti(cum zice expresia)in sensul ca nu poți sa te gândești mereu la ce a fost si sa rămâi blocată in anumite evenimente pe care oricum nu le mai poți schimba.
Trecutul e ca sa înveți din el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata trebuie înțeleasă prin trecut, dar trăită în prezent.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Cred că trecutul nu trebuie să-l lași trecutului și cred că trecutul trebuie să-l accepți ca fiind o parte importantă din tine.

| mitzok a răspuns:

Chestiile rele da, chestiile bune nu

| Alexxiax98 a răspuns:

Daca te referi la relatii, nu cred ca trebuie ignorat trecutul. Dar in general, tu ca persoana nu e bine sa traiesti in trecut.

| Norti0013 a răspuns:

Cel mai bine este să trăiești în prezent, astfel trecutul nu te apasă și viitorul nu te îngrijorează