| croissant a întrebat:

Credeti in post? De ce? Care sunt beneficile daca ati tinut post?

Răspuns Câştigător
| CaliforniaLA a răspuns:

Din cate stiu, ca sa te ajute Dumnezeu pe viitor. Cel puțin așa mi-a zis preotul.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, mi se pare doar sanatos in ideea in care e bine sa mai iei o pauza de la carne si produse provenite din animal ocazional dar nu-i vad implicarea in religie laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred in post. Cred intr-un regim alimentar echilibrat si sanatos

| Plato a răspuns:

Beneficiile? Faptul ca ai facut si tu ceva pentru Dumnezeu, in schimbul tuturor lucrurilor pe care le face el pentru tine in fiecare zi.
Postul e un mod de a-i spune "multumesc!".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Si nu poti sa-i zici multumesc direct?
Cu ce il ajuta pe dumnezeu, ca nu mai mananci tu carne?
Adica nu e ca si cum ar salva animalele, ca nu tai porcu saptamana asta cu postu, da il tai dupa ce se termina laughing

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea nu e sa salvezi animalele, ci sa te abtii de la placeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa cele religioase, in care eu nu cred,
este ca o detoxifiere, ii dai organismului timp sa se refaca, dupa toate porcariile pe care le mananci. Sunt convins ca sunt o gramada de beneficii, atunci cat tii post.

| LuccaToni a răspuns:

Postul de la mancare ajuta ca sa nu ai probleme de Paste cand o sa mananci mai mult.
Dar degeaba ti post daca nu incerci in timpul lui sa fii mai bun.

| Anonim4466311 a răspuns:

Nu am înțeles ce crezi tu prin,, a crede in post". Postul îl ții pentru ați educa voința și asa cum scrie mai jos pentru a-i mulțimi Lui D-zeu. Cu burta plină de mâncare buna nu-ți mai sta mintea la rugăciune. Postul însă nu e doar alimentar.(unii zic acum ca de ce trebuie sa ai o perioada specială sa fi mai bun...pentru ca suntem oameni și nici noi nu suntem perfecti, asa ca încercam măcar acum). Dar fiind pusă întrebarea asta cred ca nu esti creștin...deci nu ai cum sa înțelegi