| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

Cu ce am gresit unii din noi sa avem o viata atat de nefercita chiar daca credem in Dumnezeu degeaba? Ceilalti care nu cred sau nu se roaga o duc destul de bine. Noi de ce? Am asteptat de atatea ori ca roata sa se intoarca si degeaba

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Îți recomand cartea "Secretele întregii vieți", o să înțelegi multe lucruri ce nu pot fi explicate in câteva cuvinte.

| sierra1 a răspuns:

"o viata atat de nefercita chiar daca credem in Dumnezeu"

știi cum se spune: dr**u te-a pus. Fă dom-le ce crezi că vrei să faci

| NuConteazCineSunt0 explică (pentru sierra1):

Adica?

| sierra1 a răspuns (pentru NuConteazCineSunt0):

-Io nuș' ce explicații mai vrei

| SilentRain a răspuns:

Simplul, nu exista Dumnezeu

| OldSoul a răspuns:

Era un vers intr-o melodie
"Nu astepta de la ceilalti ce de fapt astepti de la tine
Ca asta poate nu o sa vina si nu o sa-ti fie prea bine
Asa ca daca iti doresti ceva, du-te si ia
Altfel poate ca nimeni nicioadata nu o sa-ti dea"
Asadar, daca roata nu se invarte, cred ca poti sa o mai impingi si tu.
Sunt multe vorbe gen "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista" gandeste-te ce inseamna asta.
De ce esti nefericita?
Ai puterea de a gandi, de a judeca, deci ar trebui sa cauti sursa nefericirii tale, si sa cauti solutii pentru a schimba aceasta nefericire.
In viata suntem pe cont propriu, restul, e doar o iluzie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu tine cont ca el da, dar nu baga in traista. Trebuie sa le faci tu.

| Nemessys a răspuns:

Pentru ca ti-ai pus prea mult increderea in ceea ce au zis altii, cum ca daca te rogi si crezi in dumnezeu, asta iti va aduce fericirea. Cine ti-a zis asta? Sau este o regula ca cei care nu cred sa fie tristi?
Vrei sa-ti zic secretul,, necredinciosilor"? Ei nu asteapta nimic. ei fac ceva ACUM, ei nu se pun in genunghi ca sa roage, ei se ridica si MUNCESC la visul lor, la pasiune lor pana cand o ating si asa ajung sa fie fericiti.
Cand dau de greu ei nu zic,, de ce doamne, de ce eu? te rog scoate-ma din necazul in care singur m-am bagat". Nu. ei invata din greseala incat sa nu se mai repete.
Ei nu zic,, doamne ajuta-ma", ei fac tot ce pot ca sa obtin aia.
Ei nu zic,, doamne da-mi sanatate", ei fac sport si mananca sanatos.
Ei nu zic,, doamne ofera-i liniste familiei mele" ci se dezvolta ei ca oameni si isi gasesc un partener asemanator langa care pot forma o familie frumoasa.
Ei nu zic,, ajuta-mi copilul doamne", ci o fac ei sustinandu-si copilul financiar, moral, oferindu-i atentie, afectiune sprijin si bineinteles educatie ca copilul sa creasca cum trebuie din toate punctele de vedere.
Eu sunt fericit, in prezent imi petrec cam 60% din timp invatand pentru viitorul meu, am planuri mari, niste oameni faini langa mine, mai nasol cu carantina asta dar e ok.
Credincios sau necredincios, iti garantez eu ca un puturos, care nu face nimic, care toata ziua sta si se roaga, care asteapta sa-i pice ceva din cer de la divinitate, o sa fie mereu sarac, trist si plin de probleme. happy