| mrsALittleLight a întrebat:

Cu pasaport roman pot pleca in orice tara din UE?

Răspuns Câştigător
| Lilia2621 a răspuns:

Da, de aceea Basarabenii isi fac pasapoarte romane pentru a putea iesi in Europa. Dar am auzit ca de la anul nou romanii nu vor putea esi din tara asa usor, cum acum, va trebui sa aiba un certificat de la locul de munca in tara in care a mai fost. Iar daca e tinar si vrea sa-si faca studiile in Europa, va putea trece vama cu usurinta.

2 răspunsuri:
| ZoZoHeart a răspuns:

Nu sunt eu experta, dar, din cate stiu eu, da poti, deoarece este un pasaport valabil si nu este facut, pana la urma, doar pentru a calatori in anumite tari.