| cristina71 a întrebat:

Cu se ocupa un contabil?

Răspuns Câştigător
| neekole a răspuns:

Un contabil gestionarea banilor. Mai exact:
a) tine sau supravegheaza contabilitatea si intocmeste sau verifica si semneaza situatiile financiare;
b) acorda asistenta privind organizarea si tinerea contabilitatii;
c) efectueaza analize economico-financiare, audit financiar-contabil si evaluari patrimoniale;
d) efectueaza expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice in conditiile prevazute de lege;
e) executa alte lucrari cu caracter financiar-contabil, fiscal, de organizare administrativa si informatica;
f) indeplineste, potrivit dispozitiilor legale, atributiile prevazute in mandatul de cenzor la societatile comerciale;
g) acorda asistenta de specialitate necesara pentru infiintarea si reorganizarea societatilor comerciale;
h) efectueaza pentru persoane fizice si juridice servicii profesionale care presupun cunostinte de contabilitate.
sper ca te-am ajutat. Fundita?

2 răspunsuri:
| NumePublicAnonim a răspuns:

Cu contabilizarea laughing

| bluehidra322 a răspuns:

Strange, investeste si recupereaza bani (: