| ThiiisIsMee a întrebat:

Cum adica sa demonstrez ca poezia "Lacul" de M. Eminescu apartine genului epic? thinking fundita thinking

7 răspunsuri:
| noi3 a răspuns:

Cauti caracteristicile genului epic in respectivul text. apoi detaliezi prin exemple.

| Rihanna18 a răspuns:

Spui asa!

" Textul apartine genului epic, deoarece autorul isi exprima sentimentele in mod indirect prin intermediu personajelor si al actiunii "

| euXeu a răspuns (pentru Rihanna18):

Asta'i opera lirica, nu epica! pentruq nu exista personaje sau actiune ...si autorul isi exprima prin intermediul eului liric in mod direct sentimentele, trairile... funda?

| Rihanna18 a răspuns:

Mentionez ca textul apartine genului liricwinking

" Textul apartine genului liric, deoarece autorul isi exprima sentimentele in mod direct, prin intermediul eului liric!

| Mirela14 a răspuns:

Abia am trecut de aceasta poezie si te asigur ca apartine genului liric, deoarece transmite niste sentimente prin intermediul figurilor de stil si al eului liricwinking

| Lesu22 a răspuns:

Asta nu e lirica

| Loriiiiix3 a răspuns:

Ce rai sunteti ma ca nu.i raspundeti..nuci eu nu stiu si acum facem si noi.=]] sad