| KittyBeyb14 a întrebat:

Cum aflu perimetrul unui patrat daca stiu diagonala?

3 răspunsuri:
| facepalmlol a răspuns:

E o formula diagonala egal cu latura radical din 2.Afli latura si pe urma inmultesti cu 4 ca sa-ti dea perimetrul.

| mihnea123abc a răspuns:

Pai diagonala patratului este l radical din 2 sau a radical din 2. e tot aia.perimetrul este 4 ori l si daca diagonala e l radical din 2 iei l si`l inmultesti cu 4

| Dănuuuuu a răspuns:

Păi aflii întâi latura prin teorema lui Pitagora- latura la pătrat +latura la pătrat = diagonala la pătrat. După ce ai aflat latura afli perimetru =4l